Jesteś na stronie: Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus – Filip Czarnecki
Treść strony

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus – Filip Czarnecki

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus – Filip Czarnecki

Muzyka, literatura i talenty sceniczne – zakończył się 13. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.

 

fot. M. Adamski, PIK w Białymstoku

 

Impreza już od trzynastu lat przyciąga do Białegostoku wielbicieli Łucji Prus – patronki festiwalu, a także wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej. Organizowany festiwal ma już też stałą publiczność, która z niecierpliwością czeka na doskonałe recitale znanych i lubianych aktorów i wokalistów, którzy z przyjemnością wracają między innymi do starych dobrych tekstów Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Jana Wołka w nowych aranżacjach czy interpretacjach. Przez kilka lat nazbierało się kilka dobrych gwiazd m.in.: Irena Santor, Anna Maria Jopek, Katarzyna Groniec, Marian Opania, Elżbieta Adamiak, Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Andrzej Poniedzielski i wielu innych. W tym roku zaproszono Olgę Bonczyk, Natalię Sikorę i Zbigniewa Zamachowskiego.

Jednak recitale i koncerty uznanych artystów to nie wszystko, bo impreza dodatkowo promuje młodych wykonawców, którzy przyjeżdżają do stolicy Podlasia, by stanąć na scenie i wspólnie z doskonałym bandem Piotra Matuszczyka, zmierzyć się z często bogatym interpretacyjnie tekstem i przede wszystkim zaprezentować swoją głęboką wrażliwość do muzyki, do słowa. W tegorocznej edycji o zwycięstwo walczyło 20 młodych wykonawców, w tym również silna ekipa – aż 8 osób – z województwa podlaskiego. Występy oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz oraz poetka Magda Czapińska. Jak co roku, przyznana została nagroda ZASP, a zwycięzcę w imieniu stowarzyszenia wyłoniła Joanna Rawik.

Pierwszą nagrodę, w wysokości 4500 zł wyśpiewała Nina Larek z Poznania, która podczas przesłuchań zaprezentowała utwory: „W powietrzu wyrzeźbiłam twoją twarz” (sł. Agnieszka Osiecka, muz. Jerzy Matuszkiewicz) oraz „Panienka z temperamentem” (sł. Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski). Laureatka, prócz nagrody finansowej otrzymała zaproszenie z własnym recitalem na XIV edycję Festiwalu w 2022 r.

Na drugim miejscu, ex-aequo znalazły się: Ida Szebla z Kłodzka oraz Maja Koterba z Warszawy, otrzymując tym samym nagrodę w wysokości 3000 zł.

Trzecie miejsce, również ex-aequo, i kwota po 2000 zł przypadła Karolinie Kobielusz z Warszawy oraz Gabrieli Traskowskiej z Białegostoku.

Jury zauważyło i nagrodziło wyróżnieniem prezentacje: Gabrieli Kurzac ze Stefanowa, Izabeli Karczewskiej z Czyży oraz Filipa Czarneckiego z Bydgoszczy.

Nagroda Związku Artystów Scen Polskich za interpretację o szczególnych wartościach artystycznych, została przyznana Karolinie Kobielusz z Warszawy.

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus co roku odbywa się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego. Tegoroczna edycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.