Jesteś na stronie: Festiwal im. Łucji Prus – zobacz występy laureatów
Treść strony

Festiwal im. Łucji Prus – zobacz występy laureatów

Festiwal im. Łucji Prus – zobacz występy laureatów

Zachęcamy do spędzenia chwili z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a także do odkrywania młodych talentów, czyli do obejrzenia występów laureatów Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści…”.

W ubiegłorocznej edycji o zwycięstwo walczyło 22 młodych wykonawców, w tym również silna ekipa z województwa podlaskiego, prezentując piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. Talent to wielka wartość, a promocja tego talentu to nasza, instytucji kultury, powinność i duże wyzwanie – podkreślała koordynator festiwalu Magdalena Kruszyńska-Sosnowska. – Podczas przesłuchań usłyszeliśmy utwory najwybitniejszych twórców, ale także absolutnie premierowe piosenki autorskie, co pokazuje, że młodzi twórcy świadomie próbują swoich sił w tym trudnym, ale chyba najpiękniejszym gatunku: piosence literackiej.

Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel, Jan Wołek, a z ramienia ZASP-u: Joanna Rawik.

Na koncercie galowym, który odbył się 6.10.2019, wystąpili wyróżnieni uczestnicy oraz gościnnie laureatki 9. i 10. edycji festiwalu: Izabela Szafrańska i Paulina Serwatka, a organizatorzy wręczyli przyznane nagrody.

Grand Prix i nagrodę za interpretację utworów z repertuaru Łucji Prus jury przyznało Joannie Smajdor z Jastrzębia Zdroju. Wokalistka otrzymała łącznie 5000 zł. Została także zaproszona z własnym recitalem na kolejną edycję festiwalu, a także uhonorowana nagrodą Polskiego Radia Białystok w postaci nagrania płyty z 2 utworami w radiowym studiu.

Pierwszą nagrodę (w wysokości 3000 zł) otrzymała Anna Maria Zawadzka z Wasilkowa. Dwie równorzędne, drugie nagrody (w wysokości po 2000 zł) przyznano Barbarze Małeckiej z Krakowa oraz Karolinie Lizer z Warszawy. Trzecią nagrodę (w wysokości po 1000 zł) otrzymały ex aequo: Julia Kuzyka z Nowodworców oraz Magdalena Antczak z Konina, do której to trafiła również nagroda ZASP (w kwocie 1500 zł). Jury przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia finansowe (w wysokości po 500 zł): Karolinie Kobielusz ze Zwardonia, Ninie Larek z Poznania, Izabeli Karczewskiej z Hajnówki i Katarzynie Domalewskiej z Łomży.

Jury doceniło wysoki poziom artystyczny prezentacji konkursowych oraz aranżacji i prezentacji scenicznej zespołu festiwalowego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Podlaskiego, Opera i Filharmonia Podlaska oraz Związek Artystów Scen Polskich.