Jesteś na stronie: Wystawa tkanin Danuty Radulskiej
Ładowanie Wydarzenia

Wystawa tkanin Danuty Radulskiej

Wystawa tkanin Danuty Radulskiej
Data
26 listopada 2019, godz. 18:00
- 20 grudnia 2019

Szczegóły

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku organizował wystawę tkaniny dwuosnowowej autorstwa Danuty Radulskiej będącej podsumowaniem stypendium „Barwny wątek w janowskiej tkaninie”. 

Danuta Radulska jest doświadczoną i utalentowaną twórczynią ludową, tkaczką dywanów dwuosnowowych z ponad dwudziestoletnim stażem. Zadebiutowała w 1995 roku udziałem w konkursie „Historia i teraźniejszość w tkaninie dwuosnowowej” zdobywając III nagrodę. Doskonaliła i wzbogacała umiejętności pod kierunkiem znanej tkaczki – Teresy Pryzmont. Przy wykonywaniu tkanin dwuosnowowych współpracowała z projektantką – Barbarą Hulanicką, co niewątpliwie wzbogaciło twórczość Danuty Radulskiej o nowe rozwiązania kolorystyczne i wzornicze.
Dywany Danuty Radulskiej były wielokrotnie nagradzane w konkursach na szczeblu wojewódzkim i krajowym, znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in.: w galeriach i etnograficznych muzealnych w Białymstoku, Toruniu, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Ciechanowcu., Częstochowie i Węgorzewie. Znajdują się również w Izbie Tkactwa w Janowie i w Muzeum w Tykocinie oraz w Niemczech i Japonii.
Pani Danuta Radulska od 1994 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a od 2009 roku pełni funkcję prezesa Oddziału Białostockiego STL. Od początku swojej działalności współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku, a jarmarki, festyny, warsztaty sprawiają, że jest osobą rozpoznawalną i już na stałe wpisaną w koloryt twórczego środowiska Białostocczyzny.
Danuta Radulska otrzymała w 2019 roczne stypendium twórcze z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach stypendium „Barwny wątek w janowskiej tkaninie” pani Danuta stworzyła kolekcję ośmiu tkanin dwuosnowowych, z których cztery powstały z przędzy barwionej, zapomnianą już techniką naturalną, pochodzącą z lokalnych roślin, a część barwionych chemicznie. Dzięki temu zyskują one niepowtarzalny, delikatny koloryt. Pozwala to na porównanie obu technik balwierskich. Prace wykonane w ramach stypendium charakteryzują się swoistą estetyką, ciekawym wzornictwem, wysmakowaną kolorystyką i starannym wykonaniem. Podsumowaniem stypendium było zaprezentowanie tkanin na wystawie w Galerii PIK w Białymstoku.

Wystawa była czynna do 20 grudnia 2019 r.

 

Kategorie: Wystawy