Szczegóły
Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprosił na wystawę rzeźby, której wernisaż odbył się we wtorek, 18 czerwca, o godz. 18.00, w galerii przy ul. Kilińskiego 8.
Wystawa składa się z prac dwóch artystek.
Barbara Olszańska-Żywalewska przygotowała cykl „Atlantis”. Inspiracją do jego powstania było zainteresowanie stworzeniami z mitologii greckiej i rzymskiej: syrenami, faunami, nimfami, a także obserwacje naturalnych form i struktur flory. Tak powstała opowieść o mieszkańcach morskich głębin i leśnych ostępów – tam, gdzie kończą się lądy, woda zlewa z niebem, a fantazja wyrywa się z okowów wyobraźni.
Prace cyklu „Atlantis” zostały wykonane w technologii „na tracony wosk”: najpierw wyrzeźbione w materiale miękkim (wosk), następnie odlane z mosiądzu i poddane obróbce końcowej. Każda praca powstała tylko w jednym egzemplarzu.
Rzeźby drugiej artystki, Anety Bartosiuk-Szarlej, zatytułowane zbiorczo: „Źrenice”, to kadry tego, co tu i teraz. Unikatowa konfiguracja, która za chwilę rozpadnie się, by stworzyć nową ulotność. Nic nieznacząca, jeśli minie niezauważona. Znacząca wiele, gdy staje się częścią mnie. Kto patrzy z drugiej strony?
Cykl „Źrenice” to formy przestrzenne współgrające z kolorem i światłem. Kształt koła nawiązuje zarówno do źrenicy oka, jak i symbolu nieskończonego uniwersum.
Barbara Olszańska-Żywalewska – ur. w 1975 roku, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (zakres specjalności: formy użytkowe, specjalizacja: snycerstwo); ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (specjalizacja: medalierstwo i małe formy), dyplom w 2001 roku. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia rzeźbę, malarstwo, batik, rysunek. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach sztuki w kraju i za granicą, m.in. w USA, Grecji, Francji, Kanadzie, Australii.
Aneta Bartosiuk-Szarlej – absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Instytutu Sztuki w Zielonej Górze. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (wystawa pt. „Poza Poznaniem”, instalacja pt. „Oko”), Galerii BWA we Wrocławiu (wystawa Grupy Kombinat; instalacja pt. „Krwiobieg”), Galerii ON w Poznaniu (instalacja pt. „Oko 2”), Centrum Sztuki Współczesnej Inner Spaces w Poznaniu (wystawa Grupy Kombinat pt. „TransAkcje”), Galerii Stara Winiarnia w Zielonej Górze (indywidualna wystawa pt. „Rozszczepienie”) oraz trzykrotnie z Grupą 75 w białostockiej Galerii „Spodki” (2006 r. – „Czekając na …”, 2007 r. –„8 marca”, 2009 r. –„Pustynia”).