Szczegóły
Beata Palikot-Borowska poprowadzi bezpłatne warsztaty organizowane w ramach Bardzo Młodej Kultury.
Nie musisz umieć tkać ani wiedzieć co to osnowa i wątek. Wystarczy Twój otwarty umysł i chęci na doświadczanie nowego. Dzięki moim wskazówkom rozpoczniesz wspaniałą przygodę z tkactwem. Na warsztatach zapoznasz się z narzędziami przydatnymi w trakcie tkania oraz nauczysz się je używać. Sam/sama nałożysz osnowę, przygotujesz ramkę do tkania. Własnymi rękoma stworzysz swoją pierwszą tkaninę i samodzielnie ją wykończysz. To Ty zdecydujesz o jej docelowym przeznaczeniu: podkładka, makatka na ścianę, naszywka na ulubioną torbę czy bluzę a może element do wykonania saszetki; przykłady można mnożyć. Twój pomysł jest najlepszy. Przyjdź i przekonaj się, że umiesz tkać. – mówi Beata Palikot-Borowska.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Beata Palikot-Borowska – Podlasianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od połowy lat 90 XX wieku zawodowo związana z podlaskim przemysłem włókienniczym. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia NÓW Nowe Rzemiosło, Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego na 2024 r. Prowadzi autorską pracownię tkacką SPLOTARIUM w Białymstoku. Organizuje warsztaty i plenery tkackie. Współtworzy grupę tkacką #TkaMy.
Głównym budulcem jej realizacji jest czystość graficzna bieli i czerni, zastosowanie podstawowych form geometrycznych – prostokąta i koła, gra światła na wielowarstwowych strukturach; linie, ich układ, który buduje tkankę naszego świata, jak tkaninę osnowa i wątek. Jej realizacje można czytać na wiele sposobów, za każdym razem inaczej, ponieważ nakładamy na nie siatki własnych spostrzeżeń, a każdy z nas jest inny.
Zależy jej, by wypracowane przez pokolenia tradycje tkackie północno-wschodniej Polski przetrwały. Tkanie to dla niej przestrzeń do dyskusji moment zastanowienia się nad nowymi drogami dla tkactwa, ich znaczenia współcześnie i odniesień do tradycji. Szacunek i dialog.
Tkanie nie istnieje bez zmiany. Tworząc nowe odnosi się do tego co powstało. Tak dużo można wyrazić przeplatając nici wątku i osnowy.
Warsztaty potrwają do godz. 16:00.
Limit miejsc: 15 osób.
Informacje o programie Bardzo Młoda Kultura – woj. podlaskie
Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
tel. 85 740 37 25,
tel. 85 740 37 28,
edukacja@pikpodlaskie.pl