Jesteś na stronie: Spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem – zdjęcia
Ładowanie Wydarzenia

Spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem – zdjęcia

Spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem – zdjęcia
Data
11 marca 2022
Miejsce

Szczegóły

W ramach cyklu EtnoNurty zaprosiliśmy na wspólne śpiewanie pieśni wielkopostnych, prowadzone przez śpiewaka, instrumentalistę i kompozytora Adama Struga.

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku

 

Imponujący liczbą i kunsztem zbiór pieśni wielkopostnych zawiera dzieła najważniejszych polskich poetów i kompozytorów – od średniowiecznych anonimów po wiek XIX. Pod strzechy pieśni owe trafiały via Kościół, a zmodyfikowane zgodnie z plemienną muzykalnością Polaków przetrwały do naszych czasów. Poza skodyfikowanymi mamy też pieśni endemiczne, występujące jedynie w regionach.

Podczas prowadzonego przez Adama Struga spotkania wykonywane były pieśni pasyjne w wariantach z Łomżyńskiego. W tej najbardziej na północny-wschód wysuniętej części historycznego Mazowsza, sąsiadują ze sobą wioski drobnoszlacheckie, włościańskie i kurpiowskie. Każda z nich wytworzyła przez wieki własny ryt muzyczny, w którym interpretowano starodawne pieśni kościelne niemalże do wczoraj.

Spotkania śpiewacze prowadzone przez Adama Struga mają charakter nieinwazyny – prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają. Ten rodzaj śpiewu nazywamy naturalnym, tradycyjnym lub plemiennym. Formuła – poza zapoznaniem się z repertuarem – służy wydobyciu naturalnej siły i barwy głosu uczestników. W spotkaniach może uczestniczyć każdy niezależnie od stopnia wokalnych umiejętności. Teksty na miejscu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.

Zdjęcie w artykule: Mikołaj Rutkowski

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
30 zł

Miejsce

ul. św. Rocha 14, 15-879 Białystok, Poland
Telefon
85 744 68 63
Kategorie: Spotkania