Jesteś na stronie: Rodzinne Warsztaty Wielkanocne
Ładowanie Wydarzenia

Rodzinne Warsztaty Wielkanocne

Rodzinne Warsztaty Wielkanocne
Data
16 marca 2024

Szczegóły

Zdjęcia z warsztatów. 

Warsztaty wykonywania pisanek poprowadziła  znana z telewizji Magda Rutkowska.

Podczas spotkania pisankarka pokaże jak w prosty sposób przygotować piękne pisanki na Wielkanoc. Można będzie samodzielnie ozdobić wydmuszkę tradycyjną metodą batikową, czyli przy pomocy gorącego wosku i szpilki. Pani Magda zaprezentuje tradycyjne wzory ludowe malowane przez gospodynie w naszym regionie, opowie też o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Po warsztatach każdy będzie mógł zabrać swoją pięknie zapakowaną pisankę do domu. Zajęcia są przeznaczone dla rodziców i opiekunów z dziećmi (7+).

Udział w warsztatach jest płatny w wysokości 30 zł od osoby. Prosimy o wpłaty do 13 marca 2024 r. na konto Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku: nr 80 1240 5211 1111 0000 4928 4175 wpisując w tytule: „Rodzinne Warsztaty Wielkanocne” oraz imię i nazwisko osób, których wpłata dotyczy.

Magda Rutkowska wychowała się w Lipsku nad Biebrzą, gdzie tradycje pisankarskie były i nadal są bardzo żywe.

Zarówno moja babcia Kazimiera Wnukowska, jak i mama Barbara Rutkowska wykonywały tradycyjne ozdoby i malowały pisanki wielkanocne techniką batikową. Jako dziecko bardzo lubiłam i nadal lubię ten niezwykły okres przygotowywania pisanek, który sprzyja wspólnym rozmowom, wspólnemu spędzaniu czasu, kiedy w domu unosi się charakterystyczny zapach pszczelego wosku. Niezwykle miło wspominam także czas, kiedy wspólnie z babcią wykonywałyśmy choinkowe ozdoby ze słomy i bibuły. Byłam zachwycona tym, jak babcia z kilku słomek oraz kolorowej bibuły potrafiła stworzyć niezwykłe cudeńka.

Twórczyni wspomina, że zawsze lubiła słuchać opowieści babci o tym, jak w czasach jej dzieciństwa wszelkiego rodzaju dekoracje wykonywano własnoręcznie. Szczególnie ciekawe były historie i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Od początku w rodzinie twórczyni podkreślano, jak ważne jest ocalenie tradycji od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. To właśnie rodzinne zamiłowanie do tradycji i jej pielęgnowanie sprawiło, że Marta Rutkowska rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w zakresie tradycyjnego zdobnictwa obrzędowego.

www.mocdekoracji.pl
www.facebook.com/MagdaRutkowskaCOM

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
30 zł/os.

Miejsce

Jana Kilińskiego 8, 15-089 Białystok, Poland
Telefon
504078846
Kategorie: Warsztaty