Szczegóły
Wspólnie z Streat Food Młynowa zaprosiliśmy na taneczny początek Podlaskiej Oktawy Kultur 2021!
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią festiwal Podlaska Oktawa Kultur wrócił, choć w okrojonej formie – rozpoczął się potańcówką. Na deskach Streat Food Młynowa zagrały topowe kapele muzyki tradycyjnej z woj. podlaskiego i Polski: Kapela Kanka Franka, Kapela Miód Na Serce, Kapela Batareja oraz Zawierucha.
KANKA FRANKA
Kanka – coś, z czego można czerpać, coś, w czym się przechowuje. Franek Racis to jeden z ostatnich suwalskich muzykantów, który pozostawił po sobie bogaty repertuar skrzypcowy. Odszedł w październiku 2018 roku. By uczcić jego pamięć, powstała kapela Kanka Franka. Zespół wykonuje tradycyjną muzykę Suwalszczyzny z repertuaru Franciszka Racisa, której muzykantki uczyły się bezpośrednio od mistrza, ale też poznawały podczas muzycznych podróży po całej Polsce. Jako pasjonatki folkloru przemycają elementy niematerialnego dziedzictwa, tj. muzykę, tańce, śpiewy, elementy obrzędów do współczesnego świata, co umożliwia słuchaczom czy uczestnikom potańcówek podróż do lat młodości ich dziadków i pradziadków.
Skład kapeli:
Małgorzata Makowska
Magdalena Balewicz
KAPELA MIÓD NA SERCE
Kapela Miód na Serce powstała wiosną 2017 roku. Wykonuje muzykę tradycyjną z regionu Puszczy Zielonej. W ich składzie instrumentalnym usłyszeć można skrzypce wiejskie, basetlę (zwaną na Kurpiach maryną) oraz bębenek obręczowy i baraban. Ciekawostką jest, że niemal wszystkie instrumenty wykonał jeden człowiek – 80-letni wiejski lutnik Piotr Sikora. Kapela prowadzi również warsztaty śpiewu kurpiowskiego, spotkania śpiewacze, gra do tańca, gromadzi archiwalne nagrania i bierze udział w projektach na rzecz promocji regionu kurpiowskiego. Oprócz samej kapeli muzycy powołali do życia stowarzyszenie o tej samej nazwie. Za swoje działania zostali wyróżnieni Nagrodą Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągnięcia na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego, a ich niewątpliwym sukcesem jest zdobycie Nagrody Głównej na V Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Skład kapeli:
Paweł Dąbkowski
Agnieszka Zielewicz
Paweł Zielewicz
KAPELA BATAREJA
Kapela Batareja powstała w 2017 roku w Białymstoku. Jest zafascynowana muzyką tradycyjną z różnych stron Polski. Najczęściej sięga jednak po repertuar jej wschodniej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Zespół gra na potańcówkach wiejskich, miejskich oraz imprezach plenerowych, prowadzi zabawy muzyczne dla małych i dużych. Kapela prowadziła cykl zajęć dla animatorów w ramach projektu „Mały Kolberg na Podlasiu” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, m.in. w ramach projektu EtnoPodlasie. Była gościem Centrum Kultury i Edukacji Polskiej PLUS w Brukseli. Zdobyła tytuł honorowy „Open_Slow 2018” podczas Festiwalu SlowFest w Supraślu. W 2018 roku powstał pierwszy klip kapeli pt. „Kujawiaczek” oraz ukazała się płyta „Mały Kolberg. Niezbędnik cz. II – Podlasie”, na której można usłyszeć tańce i zabawy taneczne w wykonaniu kapeli Batareja.
Skład kapeli:
Julita Charytoniuk
Magdalena Dąbrowska
Mateusz Tymura
Zbyszek Rusiłowicz
ZAWIERUCHA
Zawierucha to zespół muzyczny zainicjowany przez Piotra Zgorzelskiego w 2020 roku, podczas prac nad projektem Taniec Tradycyjny PL realizowanym dla Instytutu Muzyki i Tańca. W jego skład wchodzą doświadczeni muzycy z różnych środowisk muzycznych, zafascynowani od wielu lat muzyką tradycyjną. Punktem wyjścia dla zespołu jest polska tradycyjna muzyka taneczna, w której dużą rolę odgrywa rytm oraz improwizacja. Są to kluczowe elementy tworzonej przez zespół muzyki, która oparta jest jedynie na instrumentach perkusyjnych oraz instrumentach strunowych. Dzięki nim tworzy ona muzyczny szkielet, który następnie ubierany jest we współczesność. Istotne dla zespołu jest, by rodzima tradycja była rdzeniem muzycznym, a brzmienie, aranżacje, warstwa słowna odpowiadały współczesności. Dawne rytmy taneczne mazurków, oberków, kujawiaków, polek, wiwatów mogą na nowo funkcjonować we współczesnym, codziennym życiu, zdecydowanie innym od tego sprzed stu lat. Na przełomie marca i kwietnia 2021 roku miała premierę pierwsza płyta zespołu „OberTany”.
Skład zespołu:
Piotr Zgorzelski
Marcin Drabik
Kacper Malisz
Kamil Siciak
Wstęp wolny. Na wydarzeniu obowiązywały aktualne obostrzenia sanitarne.