Jesteś na stronie: Podlaska Oktawa Kultur – koncerty
Ładowanie Wydarzenia

Podlaska Oktawa Kultur – koncerty

Podlaska Oktawa Kultur – koncerty
Data
23 lipca 2021
- 25 lipca 2021

Szczegóły

Kapela ze Wsi Warszawa, Adam Strug, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Vołosi – to gwiazdy 13. edycji Oktawy.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią festiwal wrócił, choć w okrojonej formie – rozpoczął się potańcówką, a podczas trzech dni koncertów na białostockim rynku zaprezentowały się zespoły z naszego kraju i Bordó Sárkány z Węgier. Były to gwiazdy szeroko pojmowanej muzyki tradycyjnej: na tegorocznej Oktawie usłyszeliśmy m.in. Kapelę ze Wsi Warszawa, Warszawską Orkiestrę Sentymentalną, Adama Struga czy Vołosów. Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zrodził się na Podlasiu z fascynacji wielokulturowością regionu. Dawniej współistnieli, żyli i współpracowali tu ze sobą Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. Ta różnorodność zainspirowała PIK do stworzenia festiwalu, na którym kultura mniejszości tradycyjnie zamieszkujących Podlasie zostałaby zjednoczona ponownie na jednej scenie w sercu miasta – na białostockim Rynku.

 

KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ-ami. Zespół w ostatnich płytach ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się zarówno Wisłą, jak i Urzeczem – historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły. „Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwioobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce” – mówi skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska. „Z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji. Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową”.

Skład zespołu:
Sylwia Świątkowska
Magdalena Sobczak
Ewa Wałecka
Maciej Szajkowski
Paweł Mazurczak
Piotr Gliński
Miłosz Gawryłkiewicz

 

ADAM STRUG

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej. W muzyce tradycyjnej Adam Strug reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur–moll. Od 2017 do 2019 roku prowadził cotygodniową audycję „Muzyczna podróż po Polsce” na antenie radiowej Jedynki. Od 2019 roku jest gospodarzem czwartkowych edycji Magazynu Kultury Ludowej „Źródła” w radiowej Dwójce. Prowadzi cykl dokumentalny „Owszem Mazowsze” na antenie TVP Warszawa, który przybliża sylwetki osób mieszkających na Mazowszu.

Skład zespołu:
Adam Strug
Szczepan Pospieszalski
Tomasz Stawiecki
Max Mucha
Mateusz Kowalski

 

WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka nieustannie inspirują muzyków zespołu. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające fokstroty, rumby i slow-foxy – to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych, zespół wykonuje, zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. Zespół zadebiutował na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później, dzięki zaangażowaniu fanów na portalu odpalprojekt.pl oraz wsparciu Programu 2 Polskiego Radia, ukazał się ich debiutancki album „Umówmy się na dziś”, który otrzymał Wirtualne Gęś le za najlepszą folkową płytę roku 2016. Drugi album zespołu, zgłębiający wciąż repertuar międzywojnia, to „Tańcz mój złoty” (2017).

Skład zespołu:
Gabriela Mościcka
Lena Nowak
Kazimierz Nitkiewicz
Mateusz Kowalski
Jakub Fedak
Łukasz Owczynnikow
Krzysztof Baranowski

 

VOŁOSI

Zespół Vołosi wyznacza zupełnie nową jakość na europejskiej scenie muzycznej. Zadebiutował w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Recenzenci zgodnie stwierdzają, że Vołosi wymykając się wszelkim klasyfikacjom, stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych, tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, że Vołosi są uwielbiani zarówno przez publiczność wielkich rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, wielbicieli world music, jak i koronowane głowy.

Skład zespołu:
Stanisław Lasoń
Krzysztof Lasoń
Jan Kaczmarzyk
Zbigniew Michałek
Robert Waszut

 

BUBLICZKI

Bubliczki to septet hulaszczo-muzyczny z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. W swojej muzyce mieszają bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę, śpiewając po kaszubsku i polsku. Obecni na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród wszystkich amatorów bałkańskiego rytmu. Panowie mają na koncie trzy długogrające krążki, z których drugi – „Trubalkan” – otrzymał III nagrodę Folkowego Fonogramu Roku. Koncerty to prawdziwy żywioł Bubliczek. Wieść o energetycznych występach przekroczyła już granice naszego kraju i zaowocowała regularnymi seriami koncertów poza nimi – we Francji, Niemczech i Izraelu. W dyskografii zespołu znajdują się albumy: „Opa!!!” (2009), „Trubalkan” (2013) oraz „Turbofolk” (2016).

Skład zespołu:
Mateusz Czarnowski
Michał Czarnowski
Marek Kubiszyn
Krzysztof Kowalczyk
Fabian Kubiszyn
Artur Pacak
Piotr Bruski

 

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „KURPIE ZIELONE”

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, działający przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, rozpoczął swoją działalność w 1953 roku. To jedna z najstarszych – nie tylko w województwie, ale też w Polsce – grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Obecnie Kurpie Zielone liczą ponad stu członków. Zespół tworzą studenci i uczniowie oraz osoby pracujące, nie tylko z Białegostoku, ale z całego województwa podlaskiego. Oprócz grup dorosłych – tanecznych, wokalnej oraz zespołu muzycznego – funkcjonują też sekcja młodzieżowa oraz trzy grupy dziecięce. ZPiT „Kurpie Zielone“ sięga do kultury ludowej i narodowej, przenosząc ją do kontekstów scenicznych, oraz nieustannie szuka nowych inspiracji w szeroko rozumianym folkorze, zarówno tradycyjnym, jak i współczesnym, przełamując stereotypy i zaskakując świeżością spojrzenia. Podczas Podlaskiej Oktawy Kultur Kurpie Zielone wykonają koncert „Północ – Południe”, składający się z kompozycji inspirowanych folklorem Kurpi, Podlasia, Suwalszczyzny oraz Beskidów. To swoisty kolaż pokazujący różnorodność, wielokulturowość oraz wieloetniczność wschodniej Polski – ułożony na zasadzie kontrastów i kontrapunktów.

Kadra artystyczna:
Mariusz Żwierko
Andrzej Grzybowski
Agnieszka Ondruch-Sikora
Marta Szałkiewicz
Grażyna Kuklińska

 

TERESA MIRGA I KAŁE BAŁA

Teresa Mirga
Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała, czyli Czarne Włosy. Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Twórcze poszukiwania Teresy Mirgi, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna.

Kałe Bała
Obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Romów węgierskich zespół wykonuje także pieśni należą ce do romskich tradycji muzycznych Słowacji, Półwyspu Bałkańskiego oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych i nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Bergitka Roma, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.

Skład zespołu:
Teresa Mirga
Maciek Rybka
Jacek Kacica
Jonasz Mirga
Piotr Hortmanowicz

 

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY„POGRANICZE” Z SZYPLISZK

Zespół Folklorystyczny „Pogranicze” powstał w 1981 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Nazwa zespołu nawiązuje do regionu, który reprezentuje – pogranicza polsko-litewskiego. Zespół przez wszystkie lata swojej działalności pieczołowicie odtwarzał i włączał do repertuaru tradycyjne pieśni, tańce i obrzędy z terenu gminy Szypliszki. Reprezentował swój region na wielu festiwalach, przeglądach i spotkaniach w Polsce i za granicą, zdobywając prestiżowe nagrody. Do najważniejszych należy zaliczyć Nagrodę Główną „Basztę” w kategorii pieśni, a także trzy pierwsze nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a także pierwsze miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych. Za całokształt pracy zespół otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga. Zespół Folklorystyczny „Pogranicze” obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia swojej działalności. Na Podlaskiej Oktawie Kultur w ich wykonaniu usłyszymy tradycyjne pieśni miłosne i zalotne, charakterystyczne dla regionu i miejsca pochodzenia członków zespołu.

Kierownictwo artystyczne:
Józef Murawski

 

DOBRYNA

Zespół Dobryna powstał w 2012 roku w Białymstoku z inicjatywy młodych pasjonatów muzyki ludowej. Grupa wykonuje autentyczny folklor ukraiński z Podlasia i Ukrainy, wzorując się na tradycyjnej manierze śpiewu. Dawne pieśni śpiewane są w języku ukraińskim, w tym w gwarze podlaskiej. Członkowie Dobryny swoje doświadczenie muzyczne zdobywali w młodzieżowych zespołach folklorystycznych, działających na terenie Podlasia. Stały rozwój i pogłębianie wiedzy zapewniał im udział w warsztatach prowadzonych przez wykładowców specjalizujących się w białym śpiewie. Zespół kontynuuje tradycje wykonywania pieśni obrzędowych i lirycznych. Występuje z nimi na Podlasiu, w innych regionach Polski oraz na Ukrainie. Bierze udział w licznych festiwalach, konkursach, koncertach charytatywnych, regionalnych i ogólnopolskich programach telewizyjnych, zyskując uznanie odbiorców.

Kierownictwo artystyczne:
Aleksandra Iwaniuk

 

SZTETL

„Sztetl” to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno-wschodniej Polsce. Wszyscy są bądź byli członkami Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Każdy z nich naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską, tradycyjną muzyką żydowską. Zespół występował w synagogach i ośrodkach ściśle związanych z kulturą żydowską, na weselach i potańcówkach, a także w Pałacu Prezydenckim. Tym, co wyróżnia Sztetl od wszystkich innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie na podstawie materiałów źródłowych, zapisów nutowych i nagrań Żydów z okresu międzywojnia.

Skład zespołu:
Radek Polakowski
Tomasz Stawiecki
Piotr Janiec
Bartosz Nazaruk

 

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „WISŁA”

Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” powstał jesienią 1995 roku przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Zespół prezentuje opracowany artystycznie folklor, polskie tańce narodowe i regionalne, tańce mniejszości narodowych oraz widowiska okolicznościowe. Wielokrotne wyjazdy zagraniczne połączone z udziałem w międzynarodowych przeglądach i festiwalach folklorystycznych uczyniły z Wisły kulturalnego ambasadora miasta Płocka i regionu. Od 1997 roku zespół jest członkiem Stowarzyszenia Polskiej Sekcji CIOFF. Podstawowym celem działalności jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę – taniec i śpiew. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” liczy obecnie 90 uczestników podzielonych na trzy grupy wiekowe: dziecięcą, młodzieżową i dorosłą. Integralną jego częścią jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu oraz wykonująca popisowe utwory muzyczne. Autorami programu artystycznego zespołu są choreograf Jan Łosakiewicz i kompozytor Witold Jarosiński.

Kadra artystyczna:
Piotr Onyszko
Małgorzata Onyszko
Adrianna Rutkowska
Beata Kamińska
Piotr Kelm
Antoni Mikołajewski
Dawid Mirecki
Agnieszka Sieklucka

 

BORDÓ SÁRKÁNY (WĘGRY)

Bordó Sárkány to zespół, który łączy autentyczne węgierskie i europejskie pieśni z autorskimi kompozycjami. Sięgając głęboko do źródeł muzyki średniowiecznej, zestawia ją z własną interpretacją.  To prawdziwa muzyka fusion naznaczona średniowiecznym stylem  lirycznym, instrumentalnym czy energetycznym. Zespół adaptuje oryginalne melodie z XI–XII w., pieśni i tańce węgierskie oraz europejską muzykę sakralną. Przepuszczając dawne dźwięki przez swój pryzmat, nadaje im nowego charakteru. Korzysta z bogatego instrumentarium, a jego koncerty to muzyka światowej klasy. Do tego energia i ognista dynamika sprawiają, że nogi słuchaczy same rwą się do tańca.

Skład zespołu:
Dickmann Roland
Kiss Ernő
Fábi János
Szlama László
Szőke Miklós Márk

 

TOŁHAJE

W swojej twórczości grupa czerpie głównie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej – szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady. Nazwa oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje, beskidnicy, grasuje po folkowej scenie muzycznej, mieszając style i gatunki, tworząc ciekawe aranżacje ludowych pieśni. Od jesieni 2013 roku zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu „Wataha”, produkcji HBO. W wyniku tej współpracy ukazała się w 2014 roku kolejna płyta zespołu pt. „Czereda”, na której oprócz utworów wykorzystanych w serialu pojawiły się także nagrania z koncertu na żywo z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. Album „Czereda” zdobył uznanie i wyróżnienia, a jedna z kompozycji tej płyty trafiła na Listę Przebojów „Trójki” Polskiego Radia. Ich najnowszy projekt „Mama Warhola” powstał na podstawie Rusińskich pieśni ludowych zaśpiewanych przez mamę Andy’ego Warhola – Julię. Mama twórcy pop-artu, z tęsknoty za rodzinnymi Karpatami po wielu latach pobytu na emigracji w USA, nagrała winylową płytę z ludowymi utworami, którą wysłała do swojej siostry we wsi Mikova (Słowacja). Karpackie melodie wyśpiewane głosem Julii stały się inspiracją do stworzenia nowego projektu zespołu.

Skład zespołu:
Damian Kurasz
Janusz Demkowicz
Piotr Rychlec
Marysia Jurczyszyn-Kulik
Łukasz Moskal
Maciej Cierliński
Tomasz Duda

 

KANKA FRANKA

Kanka – coś, z czego można czerpać, coś, w czym się przechowuje. Franek Racis to jeden z ostatnich suwalskich muzykantów, który pozostawił po sobie bogaty repertuar skrzypcowy. Odszedł w październiku 2018 roku. By uczcić jego pamięć, powstała kapela Kanka Franka. Zespół wykonuje tradycyjną muzykę Suwalszczyzny z repertuaru Franciszka Racisa, której muzykantki uczyły się bezpośrednio od mistrza, ale też poznawały podczas muzycznych podróży po całej Polsce. Jako pasjonatki folkloru przemycają elementy niematerialnego dziedzictwa, tj. muzykę, tańce, śpiewy, elementy obrzędów do współczesnego świata, co umożliwia słuchaczom czy uczestnikom potańcówek podróż do lat młodości ich dziadków i pradziadków.

Skład kapeli:
Małgorzata Makowska
Magdalena Balewicz

 

KAPELA MIÓD NA SERCE

Kapela Miód na Serce powstała wiosną 2017 roku. Wykonuje muzykę tradycyjną z regionu Puszczy Zielonej. W ich składzie instrumentalnym usłyszeć można skrzypce wiejskie, basetlę (zwaną na Kurpiach maryną) oraz bębenek obręczowy i baraban. Ciekawostką jest, że niemal wszystkie instrumenty wykonał jeden człowiek – 80-letni wiejski lutnik Piotr Sikora. Kapela prowadzi również warsztaty śpiewu kurpiowskiego, spotkania śpiewacze, gra do tańca, gromadzi archiwalne nagrania i bierze udział w projektach na rzecz promocji regionu kurpiowskiego. Oprócz samej kapeli muzycy powołali do życia stowarzyszenie o tej samej nazwie. Za swoje działania zostali wyróżnieni Nagrodą Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągnięcia na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego, a ich niewątpliwym sukcesem jest zdobycie Nagrody Głównej na V Turnieju Muzyków Prawdziwych.

Skład kapeli:
Paweł Dąbkowski
Agnieszka Zielewicz
Paweł Zielewicz

 

KAPELA BATAREJA

Kapela Batareja powstała w 2017 roku w Białymstoku. Jest zafascynowana muzyką tradycyjną z różnych stron Polski. Najczęściej sięga jednak po repertuar jej wschodniej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Zespół gra na potańcówkach wiejskich, miejskich oraz imprezach plenerowych, prowadzi zabawy muzyczne dla małych i dużych. Kapela prowadziła cykl zajęć dla animatorów w ramach projektu „Mały Kolberg na Podlasiu” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, m.in. w ramach projektu EtnoPodlasie. Była gościem Centrum Kultury i Edukacji Polskiej PLUS w Brukseli. Zdobyła tytuł honorowy „Open_Slow 2018” podczas Festiwalu SlowFest w Supraślu. W 2018 roku powstał pierwszy klip kapeli pt. „Kujawiaczek” oraz ukazała się płyta „Mały Kolberg. Niezbędnik cz. II – Podlasie”, na której można usłyszeć tańce i zabawy taneczne w wykonaniu kapeli Batareja.

Skład kapeli:
Julita Charytoniuk
Magdalena Dąbrowska
Mateusz Tymura
Zbyszek Rusiłowicz

 

ZAWIERUCHA

Zawierucha to zespół muzyczny zainicjowany przez Piotra Zgorzelskiego w 2020 roku, podczas prac nad projektem Taniec Tradycyjny PL realizowanym dla Instytutu Muzyki i Tańca. W jego skład wchodzą doświadczeni muzycy z różnych środowisk muzycznych, zafascynowani od wielu lat muzyką tradycyjną. Punktem wyjścia dla zespołu jest polska tradycyjna muzyka taneczna, w której dużą rolę odgrywa rytm oraz improwizacja. Są to kluczowe elementy tworzonej przez zespół muzyki, która oparta jest jedynie na instrumentach perkusyjnych oraz instrumentach strunowych. Dzięki nim tworzy ona muzyczny szkielet, który następnie ubierany jest we współczesność. Istotne dla zespołu jest, by rodzima tradycja była rdzeniem muzycznym, a brzmienie, aranżacje, warstwa słowna odpowiadały współczesności. Dawne rytmy taneczne mazurków, oberków, kujawiaków, polek, wiwatów mogą na nowo funkcjonować we współczesnym, codziennym życiu, zdecydowanie innym od tego sprzed stu lat. Na przełomie marca i kwietnia 2021 roku miała premierę pierwsza płyta zespołu „OberTany”.

Skład zespołu:
Piotr Zgorzelski
Marcin Drabik
Kacper Malisz
Kamil Siciak

Regulamin uczestnictwa w festiwalu

Festiwal zostanie zorganizowany przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
Wolny

Miejsce

Rynek Kościuszki 10, 15-426 Białystok, Poland
Kategorie: Festiwal