Szczegóły
Wystawa malarstwa Magdaleny Talmon i Darii Ostrowskiej w Sejmie RP.
Z niecierpliwością czekamy na wernisaż malarstwa dwóch niezwykłych podlaskich artystek: Magdaleny Talmon i Darii Ostrowskiej. Ich prace zostaną zaprezentowane w Sejmie RP. Uroczyste otwarcie wystawy, którą Patronatem Honorowym objął Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odbędzie się 20 lutego 2025 r. Jesteśmy bardzo dumni i nie możemy się już doczekać tego wydarzenia.
Daria Ostrowska i Magdalena Talmon to artystki, które potrafią w swoich pracach pokazać olbrzymi potencjał i emocje kobiecości. Ich obrazy przepięknie opowiadają kobiecy świat. Pokazują cielesność i duchowość, siłę i kruchość, odwagę i lęk. Obrazy Darii Ostrowskiej utrzymane są w swoistej baśniowości, są oniryczne, niedopowiedziane. Widać tu wyraźną inspirację ikonami, co pięknie oddaje duchowy wymiar Podlasia. Magdalena Talmon szuka inspiracji w ludowości, nie stroni od wyrazistych kolorów, co w zderzeniu z charakterystyczną dla jej malarstwa łagodną linią i półcieniami daje intrygującą dwoistość. Jej obrazy krzyczą i szepczą, każdy z nich to indywidualny mikroświat.
Obie artystki podkreślają podmiotowość kobiet. Każda robi to w swój artystyczny, niepowtarzalny sposób. Ich prace przepięknie się uzupełniają, pisząc malarski rozdział kobiecej opowieści.
Wystawa w Sejmie RP to bez wątpienia doskonała, artystyczna promocja naszego regionu, jego unikalnego charakteru i jednocześnie wyraz uznania dla roli kobiet we współczesnym świecie.
Magdalena Talmon to niezwykle zdolna malarka, artystka oryginalna i inspirująca. Mieszka i tworzy w Białymstoku. Podlasie jest w jej życiu bardzo ważne, wielokulturowość regionu nieustannie ją inspiruje. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Artystka od lat tworzy wizerunki kobiet. Jej celem jest ukazanie złożoności świata ich emocji, niejednoznaczności perspektyw i pryzmatów, przez które patrzymy na rzeczywistość. I tak, jak niejednorodne są nasze przeżycia, tak różnorodne są prace malarki. Odważnie operuje kolorami, co sprawia, że niektóre obrazy zdają się krzyczeć, podczas gdy inne ledwie szepczą. Niezależnie jednak od sity przestania, każdy obraz jest indywidualnym mikroświatem, w którym odbiorca spotyka siebie, swoje radości, zachwyt, ale również lęk lub gniew. W obrazach Magdaleny Talmon jest coś, co na pozór się wyklucza: delikatność i sita, łagodność i drapieżność, krzyk i szept. Dominuje wolność i podmiotowość, swego rodzaju odwaga. Znakiem rozpoznawczym obrazów Magdaleny Talmon są motywy charakterystyczne dla sztuki ludowej Podlasia. Umieszcza je w swoich pracach w zaskakujący, czasem nieoczywisty sposób. Piękno tej tradycji wciąż mnie zachwyca – mówi. – Kolory i kształty to jedno, ale w ludowości jest przecież tyle sacrum, tyle duchowości! Tu przenika się wszystko, tworząc witraż dziedzictwa. Chcę z niego czerpać, a może nawet pomalować po swojemu. Obrazy artystki pełne są światłocieni, miękkich linii i plam, co jest wynikiem jej fascynacji sztuką pisania ikon. Wyłaniają się z nich postacie piękne, ale piękno nie jest tu wartością pierwszoplanową. Najważniejsza jest tu osoba, a właściwie osobowość. Jeśli można zobaczyć głos, to właśnie w tych pracach. To głos ważny, bo prawdziwy, odważny i potrzebny.
www.facebook.com/talmontworzy
Daria Alicja Ostrowska mieszka i tworzy w Choroszczy, miasteczku położonym niedaleko Białegostoku. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Olsztynie, ukończyła też malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W swojej twórczości dąży do odnalezienia pierwiastka boskości w kobietach. To poszukiwanie rozszerza również na proces twórczy i jego ostateczny efekt. Uporczywie próbuje uchwycić tajemnicę, nierozpoznawalną aurę i przestrzeń duszy oraz umysłu. Wiem, że jest to trudne do zdefiniowania – mówi. – Ale chyba ważniejsze od nazwania tego, co wciąż mnie inspiruje i co chcę osiągnąć, pokazać, jest podążanie do celu. Nie wiem, dokąd zaprowadzi mnie droga, którą idę. Ale nie chcę się zatrzymać.
Ambicją artystki jest pokazanie głębszej perspektywy piękna. Nie wystarcza jej to, co widoczne od razu. Poszukując piękna rozumianego jako swoiste universum, poszerza również perspektywę odbiorcy, nie pozwala mu zostać tylko w estetycznie pozytywnej przestrzeni. Jej prace zapadają w świadomość, są jak przebłyski dopełniające, a czasem tworzące świat rzeczywisty. Dużo tu symboliki baśniowej, ale widoczne są też ślady kultury antycznej, ludowości. Oniryczny charakter niektórych obrazów pięknie choć zaskakująco koresponduje z wyraźną inspiracją ikonami. W efekcie malarce udało się pokazać ulotną i stałą jednocześnie duchowość.
Daria Ostrowska ma już na koncie wystawy zbiorowe i indywidualne. Jest półfinalistką międzynarodowego konkursu MEartelive Europe. Wiele jej prac znajduje się w kolekcjach prywatnych.
www.dariaostrowska.pl
www.instagram.com/mandrykdaria@gmail.com
www.facebook.com/ostrowskaDA