Jesteś na stronie: Nikt nie może być numerem
Ładowanie Wydarzenia

Nikt nie może być numerem

Nikt nie może być numerem
Data
2 grudnia 2022
Czas
godz. 18:00
Miejsce

Szczegóły

Spektakl „Nikt nie może być numerem” to opowieść o próbie chodzenia po wodzie. Wstęp wolny.

Fot. P. Dołżyński i A. Ślefarski / PIK w Białymstoku

 

„Są dwa sposoby życia
można zgodnie z prawami godnie chodzić po lądzie – mierzyć, ważyć, przewidywać.
Ale można chodzić po wodach.
A wtedy nie można przewidywać
wtedy cały czas trzeba wierzyć.
Chwila niewiary – i zaczynasz tonąć.”
Matka Maria

Opowieść o miłości totalnej i bezkompromisowej, która zwycięża nawet w czasie wielkiego upadku i kryzysu człowieka… Przedstawienie powstało na podstawie książki Sergiusza Hackela, wydanej przez Fundację „Oikonomos”, dotyczącej bardzo barwnej postaci Marii Skobcowej, zwanej Matką Marią z ulicy Lourmel – kontrowersyjnej współczesnej świętej, poetki, mniszki żyjącej w świeckim otoczeniu, pomagającej biedakom na ulicach Paryża, ratującej Żydów w czasie II wojny światowej, która sama zginęła w obozie koncentracyjnej Ravensbruck. Przedstawienie realizowane przez młodzieżową grupę teatralną działającą właśnie przy Fundacji „Oikonomos”, stara się oddać atmosferę tamtych czasów. Muzyka, śpiew, archiwalne fotografie, prosta, bardzo symboliczna scenografia i grupa zaangażowanych, młodych ludzi, pragną podzielić się czymś ważnym. Scenariuszem przedstawienia i reżyserią zajęła się Joanna Troc z Teatru Czrevo. Jakub Sobczak – absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu, a obecnie student roku dyplomowego Projektowania Graficznego w Toruniu stworzył do spektaklu multimedia. Magdalena Żdanuk z Fundacji Oikonomos jest koordynatorką projektu. Premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2019 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku; spektakl był też wystawiany na I Festiwalu Małych Form Teatralnych „Drabina do nieba” w Warszawie, na XVI Międzyszkolnym Ekumenicznym Spotkaniu Młodych na zaproszenie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. M. Kopernika w Białymstoku, w Akademii Teatralnej w Białymstoku, na Międzynarodowym spotkaniu Syndesmos w Supraślu oraz w Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim. We wrześniu młodzież wyjechała ze spektaklem do Paryża, gdzie nie tylko dwukrotnie zaprezentowała spektakl przed paryską widownią – głównie potomkami porewolucyjnych emigrantów, ale również miała możliwość odwiedzenia miejsca związanych z życiem i spuścizną głównej bohaterki przedstawienia.

Słowo od tłumacza (fragm.):
Życie tej fascynującej kobiety wydaje się czymś nieprawdopodobnym. Ona, tak bardzo ceniona w salonach literackich, odrzuca cały blichtr tego świata i pyta swojego biskupa, czy ona, mająca za sobą dwa nieudane małżeństwa, może zostać zakonnicą, ale taką zakonnicą, która nie będzie mieszkać w klasztorze, która będzie zajmować się „ludźmi z marginesu”. Jej życie dla konserwatywnych przedstawicieli emigracji było jednym skandalem lub szaleństwem (nie słyszeli widocznie o słowach Pawła Apostoła „My, szaleni dla Chrystusa”, 1 Kor 1, 23). Ta zdumiewająca kobieta w warunkach kryzysu ekonomicznego i przy całkowitym braku pieniędzy zorganizowała cztery ośrodki pomocy, w tym dom dla starców, dom dla bezdomnych małżeństw i stołówkę dla bezdomnych… Matka Maria stała się właściwie instytucją charytatywną w Paryżu. Kiedy w okupowanej Francji rozpoczęły się prześladowania Żydów, Matka Maria postanowiła ich ratować. Przejmowała bezdomne dzieci, których rodziców już wywieziono do Auschwitz. Jako zakonnicy udało się jej dostać na welodrom zimowy, na którym zgromadzono Żydów przed wywózką do obozu zagłady i wynosiła dzieci w pojemnikach na śmieci. A potem wraz z proboszczem na Lourmel, ojcem Dymitrem Klepininem, rozpoczęła wydawanie setek fałszywych metryk chrztu. Wszyscy organizatorzy tej akcji zostali aresztowani. I wszyscy zginęli w obozach zagłady. Matka Maria została zamordowana w Wielką Sobotę, 31 marca 1945 r., na dwa dni przed wyzwoleniem obozu, gdy już było słychać kanonadę artylerii rosyjskiej. Jej towarzyszki niedoli z Ravensbrück napisały, że piekło obozu potrafiła przemienić w radość życia.”
Ks. Henryk Paprocki

Produkcja: Fundacja „Oikonomos”
Scenariusz i reżyseria: Joanna Troc
Multimedia: Jakub Sobczak
Występują: Gabriela Bezubik, Wiktoria Daria Łukjanczuk, Jan Koniuch, Paweł Krukowski, Łukasz Lisowski, Patrycja Niczyporuk, Maria Tarasiuk, Agata Uścinowicz
Koordynacja: Magdalena Żdanuk
Partner: Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku

Spektakl przewidziany dla młodzieży i dorosłych.

O fundacji:

Celem Fundacji „Oikonomos” jest podejmowanie wszelkich działań społecznych, charytatywnych, oświatowych, wychowawczych, edukacyjnych, kulturalnych, naukowych, wydawniczych na rzecz rozwoju społeczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz ochrona i wspieranie tolerancji narodowościowej, religijnej i wielokulturowego dziedzictwa rzeczpospolitej Polskiej i Europy. Organizujemy wystawy, konferencje, szkolenia, warsztaty, wydajemy książki i płyty, związane z wielokulturowym dziedzictwem naszego regionu.

Szczególnie bliskie naszemu sercu są projekty skierowane do dzieci i młodzieży, które Fundacja „Oikonomos” organizuje od wielu lat. Są to m.in. coroczne warsztaty plastyczno-ikonograficzne dla dzieci, półkolonie w Centrum Kultury Prawosławnej i obozy dla młodych wolontariuszy inwentaryzujących i digitalizujących zabytkowe cerkwie i cmentarze Podlasia. Warto również wspomnieć o Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia, organizowanym wspólnie z Muzeum Ikon w Supraślu czy wydarzeniach realizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, pokazujących nasze zabytki i promujących regionalne tradycje czy lokalnych artystów.

Fundacja „Oikonomos” prowadzi także w zabytkowych pomieszczeniach klasztoru Zwiastowania N.M.P. Akademię Supraską – centrum konferencyjno-kulturowe, którego zadaniem jest popularyzacja kultury prawosławnej. Służą temu m.in. otwarte wykłady, konferencje, warsztaty, wystawy, koncerty, m.in. odbyła się tutaj wystawa Leona Tarasewicza czy Jerzego Nowosielskiego.

fot. Aleksander Wasyluk

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
Wolny

Miejsce

ul. św. Rocha 14, 15-879 Białystok, Poland
Telefon
85 744 68 63
Kategorie: Teatr