Jesteś na stronie: Neuroróżnorodność – przekleństwo, a może dar
Ładowanie Wydarzenia

Neuroróżnorodność – przekleństwo, a może dar

Neuroróżnorodność – przekleństwo, a może dar
Data
23 marca 2023
- 24 marca 2023
Miejsce

Szczegóły

Warsztaty zostały odwołane. Odbędą się w innym terminie.

Cena:

200 zł/os.

Limit miejsc:

10 osób. UWAGA! Warsztaty odbędą się przy zebraniu minimum 5 zgłoszeń.
W przypadku braku wolnych miejsc chętni mogą zapisać się na listę rezerwową pisząc na adres edukacja@pikpodlaskie.pl

Prowadzenie:

Emilia Wyszkowska

Czas trwania:

23–24 marca 2023, godz. 8.30–15.30

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Warsztaty skierowane są do osób dorosłych zainteresowanych rozwojem osobistym, w szczególności do nauczycieli/nauczycielek, pedagogów/pedagożek, edukatorów/edukatorek, animatorów/animatorek kultury, instruktorów/instruktorek z województwa podlaskiego.

Neuroróżnorodność jest elementem zróżnicowania społecznego. Ludzie różnią się nie tylko pod względem rasy, narodowości czy wyznania, ale również pod względem psychicznym.

Osoby, których rozwój odbiega od typowego, określa się jako neuroatypowe. W naszej kulturze często są odbierane jako niepasujące do powszechnych definicji i diagnozowane wyłącznie w kontekście trudności psychicznych związanych z ADHD, spektrum autyzmu, dysleksją czy zespołem Tourette’a.

Koncepcja neuroróżnorodności podkreśla mocne strony osób neuroatypowych, takie jak: umiejętność koncentracji na szczegółach, kreatywność, wyobraźnia przestrzenna czy wysoka motywacja i wytrwałość. Podczas warsztatów dowiemy się, jak wykorzystać te cechy w obszarze edukacji kulturowej i w działaniach artystycznych, jak zmotywować osoby neuroatypowe do aktywności na tych polach i jak to, co stereotypowo bywa postrzegane jako problem, przekuć w atut. 

Zajęcia będą prowadzone metodą dramy, która umożliwia wcielenia się w różne role. Pozwala znaleźć własne, skuteczne sposoby reagowania na sytuacje problemowe i wzmacnia umiejętność rozwiązywania konfliktów. Narzędzia stosowane w tej metodzie umożliwiają poznawanie siebie, swoich możliwości, swojej wrażliwości, a także pozyskanie dodatkowej wiedzy i kompetencji. Ponadto metoda ta zachęca do osobistej refleksji oraz umożliwia praktyczne wykorzystanie zdobytych umiejętności.

Warsztaty są autorskim projektem Emilii Wyszkowskiej – specjalisty do spraw teatralnych PIK.

Emilia Wyszkowska – pedagog, arteterapeuta, animator i menadżer kultury oraz trenerka dramy (w trakcie certyfikacji). Z zamiłowania, pasji i doświadczenia zawodowego instruktor teatralny, reżyser teatrów niezawodowych. W wolnych chwilach rękodzielnik. Z urodzenia i z wyboru mieszkanka Supraśla. Przygodę̨ z teatrem amatorskim zaczęła już w przedszkolu. W świat magii teatralnej wprowadzali ją instruktorzy: Jerzy Siech, Antonina Sokołowska, Wioletta Bogorodź i Marek Ciunel. Od 2002 r. prowadziła własne amatorskie zespoły teatralne, m.in.: Teatr Proscenium, grupa teatralna przy VIII LO w Białymstoku, Pracownia Działań Teatralnych Yaka. Przez siedem lat swoje działania artystyczne związała z Republiką Czeską, gdzie w Pradze założyła i prowadziła Teatr trAKTOR. Jest organizatorem wieczorów literackich, wystaw, koncertów i warsztatów. Współpracowała z profesjonalnymi teatrami, m.in. Teatrem Kamen w Pradze, Teatrem Novego Fronta, Teatrem Wierszalin. Swoje działania w ruchu teatrów amatorskim wiąże z badaniem historii miejsca i pedagogiką społeczną. Absolwentka Kursu Teatru ze Społecznością̨ organizowanego przez Centrum Szkoleń i Rozwoju – Drama Way. W swoich działaniach realizuje różnego rodzaju projekty, od spektakli dziecięcych po prace z dorosłymi amatorami. Trenuje nauczycieli, instruktorów teatralnych i animatorów kultury w aspektach związanych z tworzeniem i prowadzeniem grup teatrów amatorskich. Jest inicjatorką takich projektów jak „PIKtoGRAmy”, Konferencja Ruchu Teatrów Amatorskich „WeNa”, „Z rękodziełem przez świat”. Koordynatorka projektów w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, konkursów recytatorskich i teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz szeroko pojętych działań teatralnych w regionie. Reżyserka spektakli amatorskich, m.in.: „MalaFacta”, „Remini”, „A wariaci jeszcze tańczą”, „Ptaki”, „Barwy”, „Kto wyłączył prąd”, „Tygrysica Zosia”, „Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne”, „Poszła nauka w las”, „Drama bożonarodzeniowa”, „Żywioły”, „Nie taki Anioł słaby…”, „Poezja starej studni”.

Współautorka książeczek dla dzieci: „Z Pikusiem przez świat”. Autorka tekstów związanych z tematyką okołoteatralną i dramową (min. ART Spodki – przestrzeń – sztuka – inspiracje).

Od 2020 r. pracuje w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku w Dziale Sztuki jako specjalista do spraw teatralnych.

Szczegółowych informacji o warsztatach udziela Dział Edukacji i Projektów
Podlaski Instytut Kultur w Białymstoku
tel. 85 740 37 25, 451 077 799
edukacja@pikpodlaskie.pl

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
200

Miejsce

ul. św. Rocha 14, 15-879 Białystok, Poland
Telefon
85 744 68 63
Kategorie: Warsztaty