Szczegóły
Zapraszamy na konferencję oraz warsztat z umiejętności społecznych.
Projekt pn. „PRZYSTAŃ lokalnie” służy wzmocnieniu roli edukacji kulturowej w województwie podlaskim poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury. Obejmował przeprowadzenie kompleksowych działań edukacyjnych zmierzających do wzmocnienia procesu ustawicznej edukacji w zakresie kultury oraz do zintegrowania lokalnych podmiotów sfery edukacji, zarówno tej formalnej jak i nieformalnej. Zadanie polegało na realizacji działań kulturalnych w nieoczywistych przestrzeniach, ale ważnych dla lokalnej społeczności, opowiadających historię danego miejsca i żyjących w nim kiedyś i dziś ludzi.
Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zrealizował w ramach projektu działania na rzecz tworzenia sieci współpracy pomiędzy sferą edukacji i kultury poprzez szkolenia i wyjazdy studyjne podnoszące kompetencje kadr oraz współrealizację przedsięwzięć lokalnych o charakterze edukacyjno-animacyjnym wspierających edukację kulturową w mniejszych miejscowościach. Realizacja projektu zapewniła wyrównywanie szans w dostępie do kultury, ze szczególnym uwzględnieniem terenów ubogich w podmioty prowadzące działalność kulturalną. Wszystkie działania na rzecz edukacji kulturowej były tworzone i realizowane w modelu partycypacyjnym, wypracowanym i realizowanym z m.in. szkołami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi oraz edukatorami, animatorami i twórcami kultury z regionu.
Materiały edukacyjne do pobrania:
Relacje w działaniu – scenariusze warsztatów dramowych_Małgorzata Winiarek-Kołucka
Konferencja podsumowująca projekt PRZYSTAŃ lokalnie – zdjęcia
„Archiwum natury” – warsztaty z żywicą epoksydową dla początkujących – zdjęcia
„Relacje w działaniu” – warsztaty z umiejętności społecznych – zdjęcia
Szczegółowych informacji o warsztatach udziela Dział Edukacji i Projektów Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.
tel. 85 740 37 25,
szkolenia@pikpodlaskie.pl
PROGRAM KONFERENCJI
- 9.30 – 9.45 rozpoczęcie, przedstawienie założeń projektu (cykl warsztatów, konkurs regrantingowy, wizyta studyjna)
- 9.45 – 10.45 „Przestrzenie inspiracji i realizacji działań artystyczno-kulturalnych” – dr Wojciech Wądołowski (Uniwersytet w Białymstoku)
- 10.45 – 11.00 przerwa kawowa
- 11.00 – 11.30 prezentacja projektów lokalnych, prezentacja wizyty studyjnej, wręczenie podziękowań realizatorom projektów lokalnych
- 11.30 – 12.00 lunch
- 12.00 – 14.30 warsztaty
„Archiwum natury” – warsztaty z żywicy epoksydowej (Izabela Gudel)
„Relacje w działaniu” – warsztaty z umiejętności społecznych (Małgorzata Winiarek-Kołucka)
„Archiwum natury” – warsztaty z żywicą epoksydową dla początkujących
Czas tak szybko mija, a ty możesz go zatrzymać zatapiając w żywicy swoje ulubione wakacyjne kwiaty! Podczas warsztatów zalewać będziemy suszone kwiaty czy liście, własnoręcznie tworząc wisiorki, breloki czy zakładki do książek. Nie martw się, jeśli nigdy nie pracowałeś z żywicą, nie wymaga wielkich umiejętności czy skomplikowanych zdolności.
Warsztaty obejmują:
- kwestie bezpieczeństwa przy wylewaniu żywicy
- właściwości żywicy – dobre i złe praktyki…
- jak przygotować formę – jak mieszać, odpowietrzyć i wylewać żywicę
- barwienie żywicy, dodawanie brokatu
- przygotowanie i zatapianie przedmiotów w żywicy
- suszone rośliny (kwiaty, liście)
- wykonanie przewieszki do zakładki – makramowy chwost.
Prowadząca:
Izabela Gudel – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu, z wykształcenia pedagog resocjalizacyjny, wykorzystujący swoją wiedzę w codziennej pracy z dziećmi w Świetlicy Terapeutycznej. Prowadzi także zajęcia plastyczne i kreatywne we wszystkich grupach wiekowych. Lubi wyzwania i nowe techniki, chętnie też próbuje sił w tradycyjnym rękodziele. Aktualnie pochłania ją szydełko.
„Relacje w działaniu” – warsztaty z umiejętności społecznych
Zapraszamy na warsztat poświęcony budowaniu relacji w grupie poprzez różnego rodzaju gry i ćwiczenia umożliwiające osobom uczestniczącym poznanie się w działaniu. Jesteś zmęczona/y formułą rundek początkowych i końcowych? Chcesz poznać pomysły na kreatywną integrację grupy? Ten warsztat jest dla Ciebie. Prezentowane ćwiczenia i pomysły, po drobnych adaptacjach, będą odpowiednie do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Prowadząca:
Małgorzata Winiarek-Kołucka – wiceprezeska Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA, superwizorka dramy, psycholożka, trenerka umiejętności społecznych. Od 15 lat tworzy i realizuje współautorskie lub autorskie projekty, warsztaty, scenariusze zajęć budujące relacje w grupach i zespołach.
PRZYSTAŃ lokalnie to projekt współfinansowany z pieniędzy Narodowego Centrum Kultury z Programu „Kultura – Interwencje. Edycja 2022” oraz budżetu Województwa Podlaskiego.