Jesteś na stronie: Jubileusz 65-lecia PIK
Ładowanie Wydarzenia

Jubileusz 65-lecia PIK

Jubileusz 65-lecia PIK
Data
15 listopada 2022
Czas
godz. 18:00

Szczegóły

Dziś Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku świętuje jubileusz 65-lecia działalności.

Podlaski Instytut Kultury rozpoczął swoją działalność w roku 1957 jako Wojewódzki Dom Kultury, a od 1991 roku jako Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. W roku 2020 instytucja przyjęła nazwę Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

W pierwszych latach w placówce pracowała tylko garstka ludzi, którzy wspierali amatorski ruch artystyczny, organizowali kursy języków obcych, kroju i szycia, seanse filmowe, spotkania autorskie i odczyty. W WDKu działały liczne sekcje wyspecjalizowane w konkretnych dziedzinach: teatralna, fotograficzna, filmowa, turystyczno-krajoznawcza. Instytucja prowadziła intensywną  działalność wydawniczą. WOAK rozszerzył ofertę kulturalną, pojawiły się duże inicjatywy, między innymi: Podlaska Oktawa Kultur, Festiwal Piosenki literackiej im. Łucji Prus, konkurs literacki Tutaj jestem.

W ciągu 65 lat Podlaski Instytut Kultury bardzo się zmieniał. Jednak niezależnie od nazwy instytucja zawsze przywiązywała dużą wagę do tradycji, tożsamości, dziedzictwa kulturowego, wspierała artystyczny ruch amatorski. Obecnie PIK kontynuuje te idee, ale dąży do specjalizacji działań. Ma ambicję stać się nowoczesnym ośrodkiem eksperckim, kulturotwórczym, wyspecjalizowanym w określonych dziedzinach. Podlaski Instytut Kultury zmierza do tego, by być rozpoznawalną marką, gwarancją wysokiej jakości usług, organizacji i współpracy. Chce być postrzegany jako partner, który wnosi wysokie standardy i pilnuje interesów ludzi kultury, pomaga im w rozwiązywaniu codziennych problemów, jako  instytucja specjalizująca się we wsparciu kultury amatorskiej. I wreszcie jako główny promotor motywów ludowych we współczesnej kulturze.

Podlaski Instytut Kultury wypracował nową strategię, zgodnie z którą zespół PIK chce działać w trzech strategicznych obszarach. Po pierwsze będzie chronić i popularyzować kulturę ludową, rozumianą szeroko, jako sposób na podtrzymanie tradycji i tożsamości regionu, przy jednoczesnym nacisku na praktyczne wykorzystanie jej elementów w życiu codziennym, np. we wzornictwie użytkowym, grafice. Po drugie PIK zamierza rozwijać kulturę amatorską – artystyczny potencjał mieszkańców regionu. Po trzecie – wspierać instytucje kultury w regionie – szkolić kadry, wypracowywać dobre praktyki, łączyć tych, którzy pracują na rzecz kultury, pomagać im.

Ten 65 jubileusz jest wyjątkowy ponieważ PIK rusza z wielkim remontem obydwu siedzib – przy ul. Kilińskiego oraz Spodków. Instytucja otrzymała na tę inwestycję blisko 60 milionów złotych – 52 miliony z rządowego programu Polski Ład oraz 8 milionów z budżetu Województwa Podlaskiego. Prace potrwają do 2025 roku, to niepowtarzalna okazja, by kamienica na ul. Kilińskiego odzyskała zabytkowy charakter, a Spodki nowoczesny blask.

W ramach obchodów jubileuszowych powstała publikacja podsumowująca 65 lat działalności PIK oraz wystawa plenerowa, która prezentuje w pigułce charakter instytucji. Była też sentymentalna podróż do przeszłości, czyli spotkanie z byłymi pracownikami i współpracownikami. 15 listopada Podlaski Instytut Kultury zaprosił pracowników byłych i obecnych, współpracowników, ludzi kultury z regionu, przyjaciół i sympatyków na wielką galę z koncertem Kurpi Zielonych i zespołu Vołosi.

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
Zaproszenia
Kategorie: Inne