Jesteś na stronie: Fedorowicz. Fotografie – album i wystawa fotografii
Ładowanie Wydarzenia

Fedorowicz. Fotografie – album i wystawa fotografii

Fedorowicz. Fotografie – album i wystawa fotografii
Data
18 lutego 2022
Czas
godz. 12:00
Miejsce

Szczegóły

Zachęcamy do zakupu albumu i odwiedzenia wystawy. Wystawa będzie czynna do 2 marca 2022 r.

Album można kupić w Dziale Promocji PIK w Spodkach w cenie 89 zł.  

Ciepłe zachody słońca nad Biebrzą, leśne ścieżki Puszczy Knyszyńskiej, jasne zaspy śniegu nad suwalskimi pagórkami, zaszyte w szuwarach lub złapane w podniebnym locie ptactwo narwiańskich starorzeczy – a to wszystko zatrzymane w kadrach pejzażowych fotografii Jerzego Fedorowicza, z pasją dokumentującego piękno podlaskiego regionu…

Jestem przekonany, że z każdym uchwyconym momentem opublikowanym w tym albumie odbędziemy piękną podróż ścieżkami podlaskich łąk, rozlewisk, zakamarków parków narodowych i krajobrazowych naszego województwa. Wydawnictwo przypomni nam wszystkim nie tylko sielski obraz regionu, ale również sylwetkę nieżyjącego już artysty… – napisał Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki.

Jerzy Fedorowicz przeszedł drogę twórczą od niewinnego zainteresowania fotografią traktowaną amatorsko do świadomego i poważnego zajmowania się sztuką fotografowania i edukowania poprzez sztukę. Choć jego pracy twórczej towarzyszyły różne intencje, łączyło je zawsze poszukiwanie czegoś niewidzialnego, głęboko sakralnego, pięknego i w pewien sposób ponadczasowego. Twórczość artysty, a zwłaszcza tematyka większości jego prac, potwierdzała, iż piękno ujawnia się w naturze. Zawsze poszukiwał ciekawych, nieskażonych miejsc, by rozkoszować się ich pięknem. Piękno dla artysty tożsame było z pojęciem natury, przyrody, która nas otacza. Piękno to początki zjawisk pór roku, początek dnia czy początki zjawisk fizycznych.

Jerzy Fedorowicz (1946–2014) – artysta fotografik, członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenia Twórców, nauczyciel fizyki, techniki oraz fotografii. Przez ponad 35 lat pracował w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych Białegostoku i województwa. Był laureatem nagrody Przewodniczącej Rady Miejskiej Białegostoku – Nauczyciel Animator Kultury 2001 roku. Poza pracą dydaktyczną zajmował się działalnością kulturalną i twórczą, szczególnie w dziedzinie fotografii. Współtworzył Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 5 w Białymstoku, organizował Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku i był jego pierwszym dyrektorem, powołał do życia Ogólnopolską Wystawę Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku, był nauczycielem fotografii w klasach o profilu artystycznym w VII LO w Białymstoku, a także pracował w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku (obecnie Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku). Zmarł 6 stycznia 2014 roku w Białymstoku.

 

Wydanie albumu dofinansowano ze środków Marszałka Województwa Podlaskiego

Wydarzenie zostało zorganizowane przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.

 

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
Wolny

Miejsce

ul. św. Rocha 14, 15-879 Białystok, Poland
Telefon
85 744 68 63
Kategorie: Promocja