Jesteś na stronie: EtnoNurty. Orkiestra Galicja
Ładowanie Wydarzenia

EtnoNurty. Orkiestra Galicja

EtnoNurty. Orkiestra Galicja
Data
4 lutego 2023
Czas
godz. 18:00
Miejsce

Szczegóły

Karnawałowy koncert i potańcówka z Kapelą Niwińskich.


fot. P. Dołżyński / PIK w Białymstoku

Orkiestra Galicja to projekt poświęcony muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego, należącego do dawnej Galicji – wielokulturowej krainy położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Teren ten był domem wielu tradycji trwających przez stulecia obok siebie, w bliskim sąsiedztwie, co szczególnie wybrzmiewa w muzyce. W projekcie Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, jak też melodie klezmerskie. Podczas koncertu zabrzmią dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne…  Orkiestra Galicja to żywa muzyka do śpiewu i do tańca, grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben i cymbały. Została zebrana podczas ekspedycji terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga.

Muzycy z kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy, poszukujący rdzennego brzmienia starej muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania tradycji muzycznych.

Skład kapeli:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Olena Yeremenko – skrzypce, śpiew
Magdalena Sobczak – cymbały huculskie
Agnieszka Niwińska – bęben, baraban
Jakub Mielcarek – basetla, kontrabas

Koncert i potańcówka z Kapelą Niwińskich w ramach projektu Orkiestra Galicja to kolejna propozycja z cyklu EtnoNurty. PIK prezentuje w nim zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w ramach EtnoNurtów pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
40 zł

Miejsce

ul. św. Rocha 14, 15-879 Białystok, Poland
Telefon
85 744 68 63
Kategorie: EtnoNurty Koncerty