Jesteś na stronie: EtnoNurty – Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022 – zdjęcia z koncertu
Ładowanie Wydarzenia

EtnoNurty – Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022 – zdjęcia z koncertu

EtnoNurty – Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022 – zdjęcia z koncertu
Data
7 maja 2022
Czas
godz. 18:00
Miejsce

Szczegóły

Ballady dziadowskie na lirę korbową, akordeon, skrzypce, nyckelharpę, ud, cymbały i głos Jacka Hałasa.

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku

 

Spotkanie, przenikanie się, zderzenie i współbrzmienie tradycyjnych ballad dziadowskich na lirę korbową, akordeon i głos Jacka Hałasa z motywami na bluesową gitarę Jarka Kaczmarka, skrzypce i nyckelharpę Oleny Yeremenko oraz ud i cymbały Mateusza Szemraja. Muzyczne opowieści o życiu i śmierci, o duszy i ciele, o miłości i zdradzie. Współczesne wariacje wokół „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. „Świtezianka” otwiera przejście do świata romantycznej ludowej wyobraźni. Poetycka podróż do krainy zjaw i rusałek, tych z pradawnych puszcz i jezior, i tych, które w nowych postaciach powracają do współczesnego miasta…

Wystąpili: Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, piszczałki, instrumenty perkusyjne; Olena Yeremienko – śpiew, nyckelharpa; Jarek Kaczmarek – głos, gitara; Mateusz Szemraj – cymbały, ud.

Koncert upamiętnia dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, będących twórczym rozwinięciem formy słowiańskich ballad dziadowskich. Postać wędrownego pieśniarza – lirnika, przemierzającego ziemie Polski, Ukrainy i Litwy, odmalowana przez Mickiewicza w balladzie „Dudarz”, była dla niego kluczową inspiracją przy tworzeniu „Ballad i Romansów”.

Koncert w ramach projektu „Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Grupa Studnia O” i Podlaski Instytut Kultury.

EtnoNurty – cykl koncertowy, który prezentuje zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w ramach wydarzenia pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
Wolny

Miejsce

ul. św. Rocha 14, 15-879 Białystok, Poland
Telefon
85 744 68 63
Kategorie: EtnoNurty Koncerty