Jesteś na stronie: EtnoNurty – zdjęcia z koncertu Oksany But i Wasyla Lutyja
Ładowanie Wydarzenia

EtnoNurty – zdjęcia z koncertu Oksany But i Wasyla Lutyja

EtnoNurty – zdjęcia z koncertu Oksany But i Wasyla Lutyja
Data
14 marca 2024
Czas
godz. 18:00

Szczegóły

Bandura, cymbały, gitara i słowiański epos. To kolejna propozycja z cyklu EtnoNurty.

Koncert zgromadził liczną publiczność, która po brzegi wypełniła Pikotekę – nową przestrzeń kameralnych koncertów na mapie Białegostoku.

Były to ciekawe, oryginalne interpretacje utworów pochodzących z tradycyjnego folkloru z brzmieniem bandury, cymbałów i gitary. Podczas koncertu zaprezentowane były również „improwizacje ludowe”. Koncert to muzyczny projekt pod nazwą „Osyaina i Zhyvosil”, w którym ukraińscy artyści Oksana But i Wasyl Lutyj w eksperymentalny sposób połączyli brzmienie tradycyjnych i nowoczesnych instrumentów: bandury, huculskich cymbałów diatonicznych, liry korbowej, glukafonu, kazu, misy śpiewającej i gitary. Podstawą repertuaru jest poezja śpiewana: wiersze T. Szewczenki, L. Ukrainki, I. Franki, I. Ostapiwnej, W. Simonenki, W. Stusa, P. Tychyny, M. Rylskiego. Artyści wykonują także autorskie pieśni Żywosyła: słowiańskie hymny nawiązujące do sił natury i mocy obrzędów.

Zhyvosil – Wasyl Lutyj. Jest bandurzystą, autorem ponad 450 piosenek, m.in. „Miecz Areja”, „Latający Kozaky” (ku pamięci poległych pod Iłowajskiem), „Lotnisko Donieck”. Współpracuje z wieloma ukraińskimi zespołami, takimi jak „Rutenia”, Choreja kozacka”, „Cień Słońca”, „Buttia”. Kilka miesięcy temu został ranny w walkach z Rosją.

Osyaina – Oksana But. Jest reżyserką dźwięku i kompozytorką filmową. Kieruje kijowskim zespołem folklorystycznym „Buttia”. Od dwóch lat mieszka w Polsce. Uczestniczy w wielu projektach artystycznych i festiwalach, takich jak EtnoKraków i Wszystkie Mazurki Świata.

W cyklu EtnoNurty PIK prezentuje zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w ramach EtnoNurtów pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

 

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
Wolny. Liczba miejsc ograniczona. Aby uczestniczyć w koncercie należy wypełnić formularz online.

Miejsce

Jana Kilińskiego 8, 15-089 Białystok, Poland
Telefon
504078846
Kategorie: EtnoNurty Koncerty