Jesteś na stronie: ART Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje
Ładowanie Wydarzenia

ART Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje

ART Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje
Data
30 września 2022
- 30 października 2022
Miejsce

Szczegóły

Cykl bezpłatnych warsztatów.

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zorganizował cykl bezpłatnych, stacjonarnych warsztatów organizowanych w ramach projektu: „ART Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Spotkanie podsumowujące Projekt, 30 X 2022 r.

Warsztaty

Prezentacja mini etiud teatralnych w wykonaniu grup warsztatowych

Projekt ART Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje to kontynuacja projektu Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, bazującego na walorach artystycznych miejsca i tworzącego platformę spotkań artystycznych edukatorów, animatorów woj. podlaskiego z wybitnymi artystami i kreatorami kultury. Projekt ART Spodki to cykl warsztatów edukacyjno-animacyjnych, pobudzających kreatywność i aktywizujących twórczo. Warsztaty były prowadzone w sposób umożliwiający uczestnikom rozwijanie zdolności, umiejętności i poszerzanie wiedzy, a forma realizacji oparta była na interakcji, wykorzystującej nowatorskie metody i narzędzia edukacyjne, także eksperymenty artystyczne.

Warsztaty zorganizowano w Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.

Zaproszono do udziału: pracowników domów i ośrodków kultury, bibliotek, placówek oświatowo-wychowawczych, organizacji pozarządowych, publicznych jednostek kultury prowadzonych przez samorządy lokalne, nauczycieli z terenu województwa podlaskiego.

Program obejmował:

Inauguracja Projektu, 30 IX 2022 r., godz. 16:00 – 20:45:

  • Spektakl pt. „Wziołowstąpienie” na deskach prestiżowego Teatru Wierszalin. Spektakl zostanie opatrzony szerokim komentarzem, dotyczącym wykorzystanych w pokazowym przedstawieniu technik i różnych dziedzin sztuki.
  • Animacyjna atrakcja turystyczna pn. „Szwędaczki Supraskie” – oprowadzanie uczestników projektu po zakątkach Supraśla i jego okolicy.

Cykl warsztatów  edukacyjno-animacyjnych odbył się w dniach: 8 – 9 X 2022 r., 15 – 16 X 2022 r., 29 X 2022 r.:

  • „Działania muzyki w zajęciach teatralnych” (8 godz.) – dr Maria Twarowska
  • „Integracja grupy – nie tylko teatralnej. Drama jako narzędzie pracy animatora i edukatora” (8 godz.) – Kamilla Gryszel
  • „Przestrzeń dla artysty – wstęp do twórczego myślenia” (8 godz.) – Janusz Byszewski
  • „Warsztaty z lalką lub obiektem teatralnym” (8 godz.) – dr Martyna Anna Štěpán-Dworakowska
  • „Warsztat „Twórcza prakTYka” (4 godz.) – Emilia Wyszkowska

Spotkanie podsumowujące Projekt, 30 X 2022 r.:

  • Prezentacja mini etiud teatralnych w wykonaniu grup warsztatowych (4 godz.) – Emilia Wyszkowska.

Formularz rekrutacyjny Projektu „ART Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje”
AKTUALIZACJA Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie Art Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje
AKTUALIZACJA Harmonogramu zjazdów w ramach Projektu ART Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje
Klauzula dotycząca ochrony danych osobowych – „ART Spodki. Przestrzeń – sztuka – inspiracje”
Zgoda na publikację wizerunku – „ART Spodki – przestrzeń – sztuka – inspiracje”

Podpisane dokumenty prosimy przesyłać do Działu Edukacji i Projektów
Dane kontaktowe:
Dział Edukacji i Projektów
tel. 85 740 37 25
edukacja@pikpodlaskie.pl

Prowadzący:


fot. Michał Heller OiFP

dr Maria Twarowska – ukończyła studia na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym filii Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina. Tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce uzyskała na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Z Wydziałem Instrumentalno-Pedagogicznym UMFC jest związana od roku 2003. W dorobku naukowym ma publikacje i wystąpienia konferencyjne o tematyce dotyczącej psychologicznych, pedagogicznych i systemowych aspektów edukacji muzycznej. Doświadczenie pedagogiczne obok roli wykładowcy akademickiego, to ponad trzydziestoletnia praca na stanowisku nauczyciela w szkolnictwie muzycznym i ogólnokształcącym, kilkadziesiąt zrealizowanych autorskich programów i projektów edukacyjnych i animacyjnych. Jest nauczycielem dyplomowanym rytmiki i przedmiotów teoretycznych w Zespole Szkół Muzycznych, posiada rozszerzone kwalifikacje z zakresu psychologii muzyki, kształcenia słuchu i metodyk szczegółowych edukacji artystycznej.

Kamilla Gryszel – trenerka dramy stosowanej I stopnia, ukończyła studia licencjackie na kierunku Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja, oraz studia magisterskie na kierunku Kryminologia na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Szkołę Dramy Stosowanej Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA, a także Szkołę Trenerską prowadzoną przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Przeprowadziła ponad 1000h warsztatów z wykorzystaniem metody dramy dot. m.in: rozwoju kompetencji społecznych, team buildingu, edukacji kulturalnej, ekologii i profilaktyki. Metodę dramy wykorzystuje również w tworzeniu edukacyjnych escape roomów i gier terenowych. Gra i jockeruje spektakle interaktywne, oraz Teatru Forum. Posiada doświadczenie w uczeniu metody dramy. Pracuje z różnymi grupami wiekowymi i zawodowymi takimi jak: dzieci i młodzież, studenci/tki, nauczyciele/ki, trenerzy/ki i seniorzy/rki.

Janusz Byszewski – niezależny twórca, projektant sytuacji twórczych, animator kultury (do 2015), kurator. Współzałożyciel grupy pARTner (1983–1990); kurator i założyciel Laboratorium Edukacji Twórczej CSW ZU w Warszawie (1989–2018). Prowadził warsztaty Projektowanie sytuacji twórczych w IKP UW (1996-2013). Twórca projektów w Polsce i za granicą, m.in. w Singapurze, Finlandii, Szwecji, Włoszech, Rosji, USA. Autor wystaw oraz publikacji, m.in.: Tutaj jestem, Inne muzeum; wspólnie z Marią Parczewską: Projektowanie sytuacji twórczych, Sztuka współczesna–instrukcja obsługi, Muzeum jako rzeźba społeczna. Dyrektor autorskiego projektu Muzeum w drodze (od 2013). Dwukrotny stypendysta MKiDN oraz United States Information Agency (1991). Laureat wielu nagród m.in. III International Colour Design (Stuttgart); Zasłużony dla kultury polskiej; Museum horizon (Szwecja); Srebrny Medal Gloria Artis.

dr Martyna Štěpán-Dworakowska – absolwentka scenografii Akademii Sztuk Performatywnych w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii w Warszawie. Wykładowca na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku. Autorka licznych scenografii do spektakli teatralnych w Polsce i Czechach. Współpracowała między innymi z Teatrem Baj w Warszawie, Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Lalek Arlekin w Łodzi, Teatrem Groteska w Krakowie, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, z Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem HaDivadlo w Brnie, studiem Ypsilon w Pradze i in. Twórca scenografii, lalek, oraz interaktywnych aranżacji przestrzeni. Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i dorosłych. Autorka „Laboratorium zabawy”- interaktywnej wystawy dla dzieci. Galeria Arsenał 2014. Trzykrotna stypendystka prezydenta miasta Białegostoku.

Emilia Wyszkowska – z wykształcenia pedagog, arteterapeuta, animator kultury i menager kultury. Z zamiłowania, pasji i doświadczenia zawodowego instruktor i reżyser teatrów niezawodowych oraz trener dramy. W latach 2007-2015 związana z Teatrem trAKTOR w czeskiej Pradze, którego była założycielką i reżyserką. Od 2020 roku związana zawodowo z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku, jako specjalista do spraw teatralnych. Trenuje nauczycieli, instruktorów teatralnych i animatorów kultury w aspektach związanych z tworzeniem i prowadzeniem grup teatrów amatorskich. Jest inicjatorką takich projektów jak PIKtoGRAmy /pikTOgraMY, Konferencji Ruchów Teatrów Niezawodowych. Autorka książeczek edukacyjnych „Teatralne podróże…” oraz badania Ruchu teatrów amatorskich województwa podlaskiego. Współpracowała z profesjonalnym teatrami (min. Teatrem Kamen, Teatrem Novego Fronta czy Teatrem Wierszalin).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Miejsce

ul. św. Rocha 14, 15-879 Białystok, Poland
Telefon
85 744 68 63
Kategorie: Warsztaty