Jesteś na stronie: EtnoNurty – koncert muzyki tradycyjnej – zdjęcia
Treść strony

EtnoNurty – koncert muzyki tradycyjnej – zdjęcia

EtnoNurty – koncert muzyki tradycyjnej – zdjęcia

Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego oraz Chłopcy z Nowoszyszek zagrały w ramach kolejnej edycji cyklu EtnoNurty.

Chłopcy z Nowoszyszek to zespół wykonujący tradycyjną muzykę taneczną z Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego, założony w 2013 roku przez uczniów nieżyjących już mistrzów Franciszka i Leona Racisów, Mieczysława Pachutko i Wacława Kułakowskiego.
Na repertuar zespołu składają się melodie taneczne bardziej znane, takie jak polki, walce, oberki, ale też mniej znane a charakterystyczne dla pogranicza kochaneczki, wasadule, padespańce. Większość melodii pochodzi z bezpośredniego przekazu od Mistrzów.

Skład zespołu:
Urszula Murawko – cymbały wileńskie
Piotr Fiedorowicz – skrzypce
Paweł Luto – bęben
Adrian Żukowski – harmonia trzyrzędowa

Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego powstała w 2019 roku w efekcie poszukiwań muzyki tradycyjnej i wiejskich muzykantów w rejonie Knyszyna. Członkowie dwuosobowego zespołu to: młody adept muzykanckiego fachu – harmonista Juliusz i doświadczony, grywający od lat 60. skrzypek Antoni. Muzykom zależy na tym by wiejska, niestylizowana muzyka zachodniej Białostocczyzny wciąż wybrzmiewała na żywo i w naturalnym kontekście, najlepiej do tańca.
W swoim repertuarze kapela posiada m. in. polki, oberki, walczyki przekazane bezpośrednio przez harmonistów z okolic Knyszyna: Stanisława Deca, Eugeniusza Głódzia i Wacława Motybla.

Cykl EtnoNurty prezentuje zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w jego ramach będą pokazywać, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Koncert odbył się 26.11.2021, o godz. 19.00, w Spodkach PIK.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.