Jesteś na stronie: Dionizy Purta z Oskarem!
Treść strony

Dionizy Purta z Oskarem!

Dionizy Purta z Oskarem!

Dionizy Purta, podlaski rzeźbiarz ludowy, został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga. Nagrodę, za zasługi dla kultury ludowej, przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego artystom tworzącym w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, twórcom kultywujących tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów. To już 45. edycja tej nagrody.

Dionizy Purta rozpoczął swoją działalność ponad 50 lat temu. Tworzy z drewna kapliczki, scenki z życia wsi, przedstawiające prostych ludzi z atrybutami ich codziennych zajęć, szopki i postacie świętych, aniołów i ptaków.

Czuje się związany ze swoim regionem, przodkami i przyrodą, bo jego zdaniem, z obcowania z naturą rodzi się w człowieku siła, bez której byśmy nie przetrwali, także siła rozmaitości w pomysłach, bez których nie powstałyby prace. Obok świątków i aniołów inspirowanych barokiem, postaci dawnych mieszkańców wsi, artysta tworzy ptaki o fantazyjnych symbolicznych kształtach, przybierające formy niezwykłych ptasich stworów. Efekt rzeźb jest tym bardziej niesamowity, że podkreśla go zawsze wielobarwna polichromia. Powstają w ten sposób postacie radosne, czasem śmieszne, jakby z przymrużeniem oka.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Galerii im. Ślendzińskich  i Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Wsi Krzysztofa Kaweczyńskiego w Budach, Galerii sztuki D’Art Naif Leszka Macaka w Krakowie oraz kolekcjach prywatnych, m.in. podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej oraz poety i prozaika Jana Leończuka. Artysta chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych i edukacyjnych. Od lat też współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury przy jarmarkach, festynach, wystawach i przeglądach organizowanych przez instytucję. 

Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy artyście oraz liczymy na dalszą współpracę!