Jesteś na stronie: PIK stworzył cyfrową bazę twórców ludowych woj. podlaskiego
Treść strony

PIK stworzył cyfrową bazę twórców ludowych woj. podlaskiego

PIK stworzył cyfrową bazę twórców ludowych woj. podlaskiego

Oddajemy do Państwa dyspozycji cyfrową bazę zawierającą informacje o twórcach, ofertę warsztatową, zdjęcia wyrobów oraz prezentacje filmowe.

Informacje o twórcach ludowych zostały zebrane przez pracowników Podlaskiego Instytutu Kultury podczas kilkunastu wyjazdów terenowych. Instruktorzy PIKu przeprowadzili wiele wywiadów, stworzyli dokumentację fotograficzną, a w niektórych przypadkach także audiowizualną. Teraz owoce tej pracy prezentują i przekazują w postaci cyfrowej bazy pod przekorną nazwą: E-tradycja.

To odpowiedź na wiele sygnałów i pytań, jakie docierały do nas z różnych środowisk. – mówi Lila Wyszkowska, koordynatorka projektu. – O kontakt z twórcami ludowymi pytali animatorzy i organizatorzy dużych imprez w regionie i kraju, nauczyciele przygotowujący lekcje z zakresu edukacji regionalnej, studenci zbierający materiał do pracy badawczej, czy wreszcie goście odwiedzający nasze województwo. – dodaje.

Potrzebę zbudowania takiej cyfrowej bazy sygnalizowali także sami twórcy ludowi, którzy z entuzjazmem przyjęli zarówno udział w projekcie, jak i jego efekty.

Jak wiemy, wszystko teraz zmierza ku internetowi. Myślę, że jest to rewelacyjna inicjatywa dzięki której będę miała jeszcze większe szanse ku temu by rozwijać swoją pasję i uzyskiwać więcej klientów na moje wytwory. – twierdzi Sylwia Hryszko, twórczyni ludowych pająków. W ten sposób możemy prezentować swoją pracę, umiejętności i znaleźć kontynuatorów. – dodaje.

W bazie zaprezentowanych na początek jest dwanaście dziedzin twórczości ludowej i kilkudziesięciu ich przedstawicieli. Oprócz danych kontaktowych oraz  krótkiej informacji o twórcy można znaleźć także ofertę warsztatową, zdjęcia wyrobów, a w niektórych przypadkach również wizytówkę filmową. Dodatkowo opracowana została czytelna mapa, która ułatwi dotarcie do pracowni poszczególnych twórców.  

W ramach akcji promocyjnej Podlaski Instytut Kultury przygotował film we współpracy z podlaskimi grafikami młodej generacji Aleksandrą Michałowską i Janem Wyszkowskim, wystawę wielkoformatową inspirowaną sylwetkami podlaskich rękodzielników i ich wytworów „Mobilna wizytówka”. Nawiązuje ona do najbardziej popularnych form komunikowania – poprzez sztukę plakatu i wizytówkę, ponieważ każda z 40 plansz stanowi odrębną całość nawiązującą do tych form graficznych. Dodatkowo plansze opatrzone są kodem QR, który odsyła na stronę „E-Tradycja”, bezpośrednio do informacji dotyczącej konkretnej osoby.

Wszyscy twórcy myślę, zgodzą się z tym, że jest to najlepszy sposób promocji jaki mogliśmy sobie wymarzyć, my jako twórcy.– twierdzi Marek Szyszko rzeźbiarz i wykonawca zabawek ludowych. – Tyle materiałów na raz i to co będzie później, te mobilne wystawy, które będą jeździły pomogą nam bardzo szerzej zaprezentować siebie, a to chyba jest ważne dla wszystkich twórców. – podkreśla.

Wystawa jest przystosowana do prezentacji w plenerze. Pojawi się w wielu turystycznych miejscowościach województwa podlaskiego, ale nie tylko – każdy ośrodek kultury, samorząd, a także fundacje i stowarzyszenia będą mogły ją bezpłatnie wypożyczyć, nawiązując kontakt z PIK.

Obecna odsłona bazy to dopiero początek działań. Chcemy tę bazę nieustannie rozwijać o kolejne dziedziny i postaci twórców. – podkreśla w imieniu organizatorów Lila Wyszkowska. Mamy nadzieję, że E-tradycja posłuży ochronie sztuki ludowej i ludowego rzemiosła, przyczyni się do integracji społeczności, wśród których twórcy funkcjonują i zachęci młodych do kontynuacji rodzinnych tradycji.

Pełna baza dostępna jest na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury: www.e-tradycja.pikpodlaskie.pl

 


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.