Treść strony

Maski uśmiechu, czyli o nieoczywistych problemach emocjonalnych dzieci i młodzieży

Jak pomagać dzieciom i młodzieży w instytucjach kultury – wskazówki praktyczne.

„Maska uśmiechu” jest nieodłączną częścią dorastania. Dotyczy niemałej części młodego społeczeństwa. To kamuflaż, który chroni przed oceną z zewnątrz, pozwala uniknąć niewygodnych pytań, niechcianych komentarzy i zbędnych rozmów.  Tego typu maski mogą wystąpić m.in. w depresji, w reakcji na wstrząsające doznania związane z przemocą rówieśniczą czy przemocą domową, jako skutek rozpadu rodziny, w kryzysie tożsamości, zaburzeniach rozwojowych lub w reakcji na stresujące i traumatyzujące okoliczności jak np. nagła śmierć, choroby, pandemia czy wojna.

Instytucja kultury może stać się pierwszym miejscem, w którym tego rodzaju problemy zostaną uzewnętrznione. Konieczne będzie wówczas adekwatne do sytuacji postępowanie względem podopiecznego i jego rodzica. Zachęcamy osoby pracujące i współpracujące z młodzieżą do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami, które mogą być pomocne w zdefiniowaniu i oswojeniu emocji młodych ludzi. Autorka publikacji podpowiada też jak rozmawiać z młodym człowiekiem i jego rodzicem oraz, kiedy i gdzie skierować się po wsparcie specjalistyczne.

Wydawnictwo powstało w ramach programu Bardzo Młoda Kultura – woj. podlaskie.

 

Publikacja do pobrania: Maski uśmiechu, czyli o nieoczywistych problemach emocjonalych dzieci i młodzieży – Monika Perkowska (PDF, 464.5KB)

 

Autorka – Monika Perkowska
Pedagog, doradca zawodowy, socjoterapeuta, trener mentalny młodych sportowców. Przez lata pracowała jako wolontariusz z młodzieżą szkolną i studentami UwB. Współpracuje ze stowarzyszeniami, fundacjami. Obecnie pracuje z młodzieżą szkolną w nurcie porozumienia bez przemocy NVC. Mediator, interwent, szkoleniowiec w zakresie kompetencji miękkich. Posiada praktyczne doświadczenie w pracy z młodzieżą w kryzysie emocjonalnym takim jak depresja, samookaleczenia, zaburzenia tożsamości, itd. Prywatnie miłośniczka szeroko rozumianej sztuki, pasjonatka śpiewu i fotografii. Ceni sobie kontakt z przyrodą i relacje z ludźmi.

Informacji o programie Bardzo Młoda Kultura – woj. podlaskie udziela
Dział Edukacji i Projektów Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku
tel. 85 740 37 25
bmk@pikpodlaskie.pl