Treść strony

Gotuję z Mamą i Tatą

Redakcja: Izabela Dąbrowska
Opracowanie graficzne, projekt okładki: Monika Godlewska
Zdjęcia: Izabela Dąbrowska
Opracowanie techniczne: Monika Godlewska, Barbara Popławska
Przepisy: EkoQuchnia, Beata Połatyńska
Konsultacje: Elżbieta Babicz, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Korekta: Joanna Krukowska
Copyright by WOAK w Białymstoku, 2011
ISBN 978-83-60308-30-1
Wydawca: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
15-950 Białystok, ul. Kilińskiego 8
e-mail: woak@woak.bialystok.pl; tel. 85 740 37 22
Druk: Drukarnia BIAŁY KRUK, Białystok 2011

O naszym pomyśle…
Naszą małą, nie w pełni kucharską, bardziej artystyczną książeczkę stworzyliśmy z myślą o małych i dużych na diecie bezglutenowej, ale nie tylko. Towarzyszące nam hasło: „Kultura odpowiedzialnego żywienia” wynika głównie z chęci mobilizowania rodziców do samodzielnego przygotowywania potraw, a nie kupowania gotowych dań, w których często znajdują się związki niepożądane w diecie bezglutenowej. Zdajemy sobie sprawę, iż dla kuchni regionu podlaskiego charakterystyczne są potrawy mączne, które zawierają gluten, jednak przy zastąpieniu tych składników ich bezglutenowymi odpowiednikami (na bazie mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, ziemniaków, amarantusa, prosa, gryki) można bez obaw przygotowywać takie potrawy jak ciasto, kluchy czy pierogi. Gwarantujemy, że te zrobione samodzielnie, przy zachowaniu odpowiednich zasad w kuchni, są równie smaczne. Wszystkie dania można modyfikować lub urozmaicać na swój własny sposób.

Chcielibyśmy zachęcić rodziców do zabawy z dziećmi poprzez wspólne gotowanie, a dzieci do odkrywania kulinarnego dziedzictwa regionu. Angażując dziecko we wspólne przygotowywanie potraw, rozwijamy jego samodzielność i pokazujemy, jak ważna dla rodziców jest jego pomoc. Rodzinne gotowanie nie musi być nudne, a poprzez zadania edukacyjne i plastyczne pobudzające
wyobraźnię jest pomysłem na kreatywne spędzenie czasu z maluchami. Może właśnie dzięki takiemu „bawieniu się” z naszą książeczką uda się przekonać rodziców do przygotowywania dań, które do tej pory – z uwagi na możliwość wystąpienia po nich alergii – uważali za niepożądane, a przysłowiowego małego Tadka Niejadka zachęcić do próbowania tych, które mogły wydawać mu się niesmaczne.

Grzegorz Jaroniewski, Izabela Dąbrowska