Szczegóły
Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z wystawy w Spodkach PIK.
Jak mówi autorka – malarstwo jest dla mnie kolejną przestrzenią, w której mogą żyć i żyją moje myśli. Malując, pozornie odrywam się od rzeczywistości, ale tak naprawdę analizuję, porządkuję moje przeżycia z nią związane. W tych momentach skupienia pozwalam rządzić drzemiącym we mnie emocjom, wtedy pojawiają się na płótnie w grze kolorów i świateł, w niuansach nastroju. Kładę farbę raz w mocnych kolorach i kontrastowych zestawieniach, innym razem, w subtelnych, monochromatycznych przejściach. Wiem, co chcę osiągnąć, więc moje myśli podążają w kierunku koncepcji, pewnej syntezy, będącej wypadkową emocji i osiągniętego w tym czasie spokoju.
Wystawa wieńczy pewien etap w życiu Krystyny Kunickiej, która po wielu latach kończy pracę zawodową.
Krystyna Kunicka – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Wydziału Wychowania Plastycznego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom z malarstwa w 1989 r. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Obecnie pracuje jako kierownik Działu Sztuk Plastycznych Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Realizator, pomysłodawca i koordynator wielu projektów z zakresu plastyki i animacji kulturalnej oraz kultywujących tradycje rękodzieła ludowego. Uczestnik Interdyscyplinarnych Warsztatów organizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Grupę Partner. Ma doświadczenie w pracy pedagogicznej w szkole, gdzie pracowała jako nauczyciel plastyki, rękodzieła. Prowadziła i organizowała różne kursy dla instruktorów i nauczycieli z zakresu plastyki i sztuki ludowej. Organizowała wystawy upowszechniające sztukę profesjonalną, amatorską i ludową. Brała udział w tworzeniu i pracowała w Zarządzie Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury w Białymstoku. Prowadziła zajęcia z zakresu rękodzieła i plastyki na dwuletnim Kursie Instruktorskim Arteterapia – specjalizacja plastyczna oraz na Instruktorskim Kursie Kwalifikacyjnym z dziedziny arteterapii i socjoterapii.
Natura i jej piękno jest stałym tematem fascynacji malarskich Krystyny Kunickiej. Tworzy pejzaże, w których analizuje przemiany i zmienności zachodzące w otaczającym nas krajobrazie, w przyrodzie. Analizuje subtelności w grze kolorów i świateł, szukając niuansów nastroju. Autorka ma pewnie opanowany warsztat malarski, którym posługuje się bardzo wprawnie. Buduje swoje obrazy bezpośrednio farbą, kolorem bez posługiwania się poprzedzającym szkicem. Działa – mam wrażenie – pewnie i szybko, co nadaje jej pracom charakter dynamiczny, ekspresyjny. Używa kolorów zdecydowanych, często w kontrastowych zestawieniach, co wpływa na dynamikę obrazu. Mimo realistycznej tematyki autorka nie jest typową ilustratorką zastanej rzeczywistości. Ona tę rzeczywistość kreuje narzucając widzowi własne widzenie otaczającego świata. Myślę, że w swojej twórczości Krystyna Kunicka świadomie dąży do postawionych przed sobą artystycznych – malarskich celów.
Jerzy Hermanowicz
Wernisażowi towarzyszył krótki występ Alicji Grabowskiej – aktorki, wokalistki, performerki, autorki tekstów, reżyserki, autorki projektów z zakresu wielokulturowości Podlasia, liderki zespołu Chanajki oraz Rafała Grabowskiego.