ZPiT Kurpie Zielone – nabór na nowy sezon artystyczny 2023
Nabory do zespołu, do wszystkich grup wiekowych, 11 września, godz. 17:00
GRUPY DZIECIĘCE
Grupa 6-7 lat
Grupa 8-10 lat
Grupa 11-13 lat
GRUPA MŁODZIEŻOWA (14-18 lat)
GRUPA DOROSŁA (18+)
GRUPA DOROSŁA (40+)
GRUPA WOKALNA (18+)
Kadra prowadząca
Agnieszka Ondruch-Sikora – kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”
Od najmłodszych lat, a praktycznie od urodzenia, związana jest z tańcem. Ukończyła Państwowe Ognisko Baletowe w Białymstoku, jest dyplomowanym instruktorem w dziedzinie tańca towarzyskiego i tańca polskiego, ukończyła kursy z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych warsztatach m. in. w Egurrola Dance Studio w Warszawie, szkole tańca Danceoffnia w Białymstoku czy Ogólnopolskich Warsztatach w Regionie (Lachy Sądeckie i górale żywieccy). Jako instruktor pracowała w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca i w Klubie Tańca Towarzyskiego TIP-TOP. Uczestniczyła w działaniach tanecznych z programu ERASMUS i współpracowała z białostockimi aktorami tworząc choreografię do projektu „Było! Jest! Co będzie” inspirowanego twórczością Zygmunta Glogera. Obecnie związana jest z Samorządowym Ogniskiem Baletowym w Białymstoku, a przede wszystkim z ZPiT „Kurpie Zielone”, gdzie pracuje jako instruktor artystyczny grup dziecięcych i dorosłych.
Marta Shalkevich – wokalistka, dyrygentka, instruktorka emisji głosu.
Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Grodnie w klasie dyrygentury chóralnej, szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Ukończyła również historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2016 roku prowadziła zajęcia z emisji głosu na Niepublicznej Szkole Pedagogicznej w Białymstoku oraz zajęcia umuzykalniające z dziećmi w białostockim przedszkolu „Akacja”. W latach 2017 – 2018 była dyrygentką chóru „Rozśpiewana 19” w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku, z którym brała udział w projekcie „Rozśpiewany Białystok”. Od 2018 roku kieruje chórem im. Stanisława Moniuszki działającym przy Podlaskim Instytucie Kultury, z którym w 2018 roku zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Seniorów w Toruniu, w 2019 roku srebrny dyplom na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej w Tykocinie, a w 2020 roku pierwsze miejsce na XVII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora organizowanym przez Dom Kultury Zacisze w Warszawie. Od 2019 roku jest zatrudniona na stanowisku starszego instruktora do spraw muzyki w Podlaskim Instytucie Kultury. Prowadzi zajęcia wokalne w ZPiT „Kurpie Zielone”, a także grupę wokalną. Koordynuje Ogólnopolski Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.
Andrzej Grzybowski – kierownik muzyczny, prowadzenie kapeli, przygotowanie wokalne.
Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ełku, pracując pod kierunkiem mgra Jerzego Ludwikowskiego, a następnie mgra Mirosława Jaroszuka. Kontynuował edukację muzyczną w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, w klasie akordeonu prof. Jerzego Kozłowskiego. W roku 2015 ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Klaudiusza Barana. W roku 2014 odbył stypendium w ramach programu „Erasmus” w Conservatorio Statale Di Musica „Luisa D’Annunzio” w Pescarze (Włochy), pracując pod kierunkiem Claudio Jacomucciego.
Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Uczestnicząc w kursach i warsztatach mistrzowskich, pracował z wybitnymi postaciami polskiej i światowej akordeonistyki.
Od 2017 roku jest nauczycielem gry na akordeonie w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku, jest również kierownikiem muzycznym w Zespole Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.
Anastazja Popławska – menager zespołu.
Managerka kultury I Koordynatorka projektów artystycznych I Animatorka kultury I Pedagog teatru. Wykształcenie zdobywała w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończyła Szkołę Pedagogów Teatru organizowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Uczestniczka wielu kursów i szkoleń z dziedziny zarządzania kulturą i kreatywności.
Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie tańca: latach 2017-2021 sekretarz i koordynatorka projektów w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku i członek zarządu Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca. Z Fundacją zrealizowała wiele przedsięwzięć edukacyjnych i artystycznych; w latach 2019-2021 współpracowała ze Studiem Działań Kreatywnych DanceOFFnia w Białymstoku. Od 2018 roku nieprzerwanie współpracuje z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, pełniąc funkcję koordynatorki merytorycznej największego Festiwalu Tańca Współczesnego we wschodniej Polsce – „Kalejdoskop”. Inicjatorka i project manager wielu wydarzeń artystycznych. Edukatorka teatralna uwielbiająca pracę z dziećmi i młodzieżą, realizatorka niezależnych projektów artystycznych, producentka spektakli teatralnych i tanecznych, koordynatorka projektów unijnych, właścicielka firmy, realizującej projekty artystyczne. Współpracowała z białostockimi organizacjami pozarządowymi, wspierając pomysły wielu podlaskich twórców. Zaangażowana także w projekty społeczne skierowane do pacjentów onkologicznych. Od 2022 roku pełni stanowisko specjalisty ds. kultury ludowej w Podlaskim Instytucie Kultury oraz managerki Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.
Kontakt
Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
ul. św. Rocha 14, 15-879
tel.: 85 744 63 13 lub 85 749 60 50
mail: kurpie.zielone@pikpodlaskie.pl
Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, to jedna z najstarszych i największych w Polsce grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Działa w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa, w kilku grupach wiekowych, ponad dwieście osób. Repertuar zespołu to swoisty kolaż pokazujący różnorodność, wielokulturowość oraz wieloetniczność zarówno województwa podlaskiego, jak i całej Polski. Grupa prezentuje nie tylko folklor regionu, ale też ziem górskich, między innymi Spisza, Orawy, Żywiecczyzny, Ziemi Sądeckiej czy Beskidu Niskiego. Zespół sięga do kultury ludowej i narodowej, przenosząc ją do kontekstów scenicznych, nieustannie szuka nowych inspiracji w szeroko rozumianym folklorze, zarówno tradycyjnym, jak i współczesnym. W ciągu 70 lat działalności Kurpie Zielone dały blisko dwa tysiące koncertów. Zespół stał się piękną wizytówką nie tylko województwa podlaskiego, ale całej Polski. Grupa poprzez taniec, śpiew, obrzędowość promuje tradycyjne dziedzictwo regionu i kraju.
Przez wiele lat repertuar Kurpi Zielonych tworzyli kierownik artystyczny Andrzej Dyrdał oraz choreograf Wiesław Dąbrowski. Od 2016 roku program grupy przygotowywał choreograf Mariusz Żwierko. Od 2022 roku kierownikiem artystycznym Kurpi Zielonych jest choreograf Patryk Jabłoński, który współpracuje z Andrzejem Grzybowskim, kierownikiem muzycznym zespołu.
Więcej o ZPiT Kurpie Zielone na stronie: https://pikpodlaskie.pl/dzialalnosc/zespoly/zespol-piesni-i-tanca-kurpie-zielone/