Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł od nas Wiesław Dąbrowski – człowiek, który łączył pokolenia, instruktor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, przez wiele lat nierozerwalnie związany z naszą instytucją.
Niełatwo przyjmuje się wiadomość o odejściu kogoś, kto sprawiał wrażenie nieśmiertelnego. Takim pozostanie jednak w naszych wspomnieniach. Zaszczepiał w wielu miłość do ludowego tańca, uczył gracji i wdzięku. Przekazywał innym swoją pasję, szacunek do tradycji i pokazywał, jak obcować z kulturowym dziedzictwem. Tworzył przekonanie, że „kurpiacy” to jedna wielka rodzina. I tak członkowie zespołu do dziś się czują. W naszej pamięci pozostanie jako człowiek pełny humoru, radości życia, a jednocześnie skarbnica wiedzy i powiernik najróżniejszych anegdot.
Na próbach zespołu zawsze żartował, że „za to kawa się należy” lub groził dorosłym ludziom palcem: „jutro powiem matce”. Jego głos będzie dźwięczał w uszach wielu ludzi, których zaraził swoim umiłowaniem do folkloru. Odszedł autorytet, człowiek z charyzmą, pan profesor. Na pożegnanie zawsze mówił: „Wszystkiego dobrego”. Panie Wiesławie – do zobaczenia. (Agnieszka Jakubicz, Podlaski Instytut Kultury, tancerka ZPiT „Kurpie Zielone”).
Stanisław Wiesław Dąbrowski przez cały okres swojej pracy związany był z kulturą. Jego osiągnięcia w dziedzinie tańca ludowego i ogromna wiedza choreograficzna postawiły go na czele specjalistów ze swojej dziedziny.
Wiesław Dąbrowski pracę podjął w 1957 roku w Dziecięcym Zespole Tańca „Ełk”, gdzie przez dwa lata był choreografem. W 1959 roku przejął rolę kierownika Powiatowego Domu Kultury w Ełku. Po przeprowadzce do Białegostoku w 1964 roku objął stanowisko kierownika Domu Kultury Włókniarzy. Od tamtej pory przez niemal 60 lat pracował na rzecz kultury tego miasta, między innymi jako choreograf ZPiT „Kurpie Zielone”, dyrektor Państwowego Ogniska Baletowego czy wykładowca w Studium Tańca PIK. Opracowywał i realizował programy artystyczne w zespołach: Kurpie Zielone, Mazowsze, Niemen (Grodno), Kortowo, Podlaskie Kukułki, Skowronki, Giżycko, Czarnowiacy, Mały Płock. Układał choreografię do sztuk teatralnych, m.in. do „Krakowiacy i Górale” Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, jest także autorem układu tanecznego „Kurpi Zielonych” do filmu „Nad Niemnem”, realizowanego w 1986 r. Pracował również poza granicami naszego kraju: w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez trzy lata nauczał oraz był choreografem w polskiej szkole w Niles. Wiesław Dąbrowski był autorem wielu scenariuszy koncertów, nie tylko tanecznych, ale również widowisk słowno-muzycznych o tematyce związanej z Białymstokiem, m. in. „W saloniku Izabeli Branickiej” czy „Złote runo hetmana”. Jego talent reżyserski i aktorski przejawiał się w wielu wydarzeniach, które przez lata współtworzył.
Najdłuższy okres jego działalności to praca w roli choreografa ZPiT „Kurpie Zielone”. Z zespołem związany był ponad 40 lat. Pełnił ogromną rolę w wychowaniu muzycznym oraz kulturalnym wielu pokoleń młodych ludzi województwa podlaskiego. Wiedza, pasja oraz ogromna charyzma zaraziły tysiące podopiecznych miłością do tańca i kultury wielu regionów Polski. Wielu spośród jego wychowanków kontynuuje działania na rzecz kultury miasta Białegostoku, jako choreografowie, instruktorzy tańca czy pracownicy Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Pan Wiesław Dąbrowski zawsze był mile wspominany przez członków zespołów, z którymi pracował. Posiadał wiele odznaczeń oraz nagród, m.in. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2002), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008), Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego (2013). W listopadzie 2016 roku pomógł przygotować swój ostatni koncert, z okazji swojego artystycznego benefisu w kinie Forum w Białymstoku.
Wystawienie odbędzie się w poniedziałek, 7 czerwca, od godz. 17:00 w kaplicy na cmentarzu św. Rocha (zakład pogrzebowy „Szmurło”).
Msza święta pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 8 czerwca, o godzinie 12:00 w kościele na cmentarzu św. Rocha.
Zmarł w wieku 84 lat.