Treść strony

Święto Wojska Polskiego i 100-lecie „Cudu nad Wisłą”

Święto Wojska Polskiego i 100-lecie „Cudu nad Wisłą”

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych w dziejach świata.

W Białymstoku uroczysty apel w święto Wojska Polskiego rozpocznie się w sobotę, 15 sierpnia, o godz. 12:30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej, o godz. 8:30 w katedrze prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Lipowej 15 zostanie odprawiona liturgia.  O godz. 11:00 mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą w bazylice mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będzie przewodniczył Arcybiskup Metropolita Białostocki Tadeusz Wojda. Z kolei o godz. 16:00 zostaną złożone wieńce na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada. Dzień później, w niedzielę (16 sierpnia), o godz. 10:00 będzie odprawione nabożeństwo w parafii ewangelicko-augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

Także 16 sierpnia odbędą się uroczystości w setną rocznicę Bitwy Białostockiej i sowieckiego mordu na mieszkańcach Białegostoku.

Bitwa Białostocka została stoczona 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy 1. Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami sowieckiej 16. Armii wraz z towarzyszącymi im oddziałami. Przeprowadzona na terenie Białegostoku zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich. Bitwa Białostocka została upamiętniona na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem „BIAŁYSTOK 22 i 30 VIII 1920”.

Program obchodów 100-lecia Bitwy Białostockiej 16 sierpnia 2020 r.:

  • godz. 18:00 – Msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku
  • godz. 19:00 – Modlitewna procesja z flagami narodowymi do Krzyża – Pomnika przy ul. Gen. S. Maczka (przejście zorganizowane – z parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku oraz z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku)
  • godz. 20:00 – Modlitwa w intencji Ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku
  • godz. 20:15 – Śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego „Omni Die” i Chóru Dziecięcego„ Passeres Dei” z Parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku oraz uczestników spotkania modlitewnego

Bitwa warszawska 1920

Bitwa warszawska była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej, jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Jednakże z wyjątkiem Polski ten fakt nie funkcjonuje w świadomości historycznej mieszkańców krajów europejskich. Zauważył to już w 1931 r. brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent d’Abernon, bezpośredni świadek wydarzeń, który w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”, napisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane”.

źródło: ipn.gov.pl

Szerzej: Bitwa Warszawska 1920, Mirosław Szumiło

Wojna polsko-bolszewicka 1920 roku
Główną przyczyną wybuchu wojny polsko-bolszewickiej było zagrożenie dla niepodległości Polski ze strony Rosji bolszewickiej oraz próba wcielenia w życie idei permanentnej rewolucji i eksportu rewolucji komunistycznej na teren całej Europy

Szerzej: Wojna polsko-bolszewicka 1920 roku, Paweł Libera

Bitwa Białostocka

W wyniku prowadzonych […] na terenie całego miasta [Białegostoku] zaciętych walk polscy żołnierze doszczętnie rozbili wycofującą się spod Warszawy 16. armię bolszewicką. Strona polska miała 50 zabitych i 200 rannych, bolszewicy – około 600 zabitych i rannych. Kolejnych osiem tysięcy żołnierzy agresora dostało się do niewoli. 1. Pułk Piechoty Legionów, bo to właśnie on wyzwolił miasto, zdobył ponadto trzy pociągi, samolot, 22 działa i 150 karabinów maszynowych.

Więcej: Czcijmy Bitwę Białostocką, Jakub Medek

Zobacz także wystawę: „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”