Jesteś na stronie: Wesele na Kurpiach – sesja zdjęciowa
Treść strony

Wesele na Kurpiach – sesja zdjęciowa

Wesele na Kurpiach – sesja zdjęciowa
fot. Joanna Krukowska

 

W niedzielę, 5 września, w Skansenie Kurpiowskim im. Adam Chętnika w Nowogrodzie odbyła się wizerunkowa sesja zdjęciowa, w której wzięli udział wykonawcy zaangażowani w premierę spektaklu „Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne”: artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu.

Zdjęcia, których autorką jest Joanna Krukowska, prezentują postaci i wybrane sceny ze spektaklu, który powstał na motywach sztuki ks. Władysława Skierkowskiego. Pokazują one bogactwo kurpiowskich strojów, różniących się między sobą w zależności od roli, jaką pełni się w danej społeczności w obrzędzie weselnym oraz wieku. Fotografie ukazują także wybrane rekwizyty i ozdoby związane z weselem kurpiowskim. Wszystko zaaranżowano w tle drewnianej architektury skansenu, która stała się także inspiracją do stworzenia scenografii widowiska – ze szczególnym uwzględnieniem zdobień starych chat. W sferze artystycznej, zdjęcia nawiązują także do archiwalnych fotografii przedstawiających ludność wiejską zarówno w sytuacjach codziennych, jak i odświętnych.

Zrealizowane działanie ma na celu z jednej strony promocję samego spektaklu, a z drugiej postaci i zasług Adama Chętnika oraz ks. Władysława Skierkowskiego, którzy dzięki swojej wieloletniej pracy bezsprzecznie przysłużyli się ochronie kurpiowskiego dziedzictwa kulturowego.

„Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne” to projekt Podlaskiego Instytutu Kultury, który łączy w sobie różne inspiracje barwnym kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami. Wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadzając nowe postacie, nowe sceny. Łączy przeszłość i teraźniejszość, zarówno w treści, jak i w formie. To przedstawienie o roli tradycji w naszym życiu, o odmiennym podejściu do niej – w zależności do tego, skąd pochodzimy i gdzie żyjemy. Punktem wyjścia jest teraźniejszość, nowoczesność, która tak naprawdę nie może uwolnić się od przeszłości, ciągle do niej wraca, cytuje ją lub przekształca. Spektakl polega na współpracy zespołu stylizowanego i zespołu wykonującego folklor w formie tradycyjnej.

plakat wesele na kurpiach

„Wesele na Kurpiach. Teatralne Widowisko Folklorystyczne” realizowane jest w ramach programu NCK EtnoPolska 2021 przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 86 000 zł, całkowita wartość zadania 164 500 zł.