Jesteś na stronie: Podlaskie Sploty – prezentacja tkanin z gminy Narewka
Treść strony

Podlaskie Sploty – prezentacja tkanin z gminy Narewka

Podlaskie Sploty – prezentacja tkanin z gminy Narewka

Wśród dywanów z obszaru gminy Narewka wyróżnia się tkanina wybierana wielonicielnicowa, w lokalnej gwarze zwana parabor, perebor.

Jest to dwukolorowa tkanina, często o kontrastowych barwach. Dywany tkane na wąskich krosnach składają się z dwóch części zszytych pośrodku. Wykorzystywano do nich nici wełniane, lniane i konopne. Najstarsze tkaniny charakteryzują  geometryczne ornamenty, zarówno zoomorficzne, jak i roślinne. W późniejszych latach tkaczki wzorowały się na wyrobach fabrycznych, w których całą przestrzeń tkaniny pokrywały motywy kwiatowe. Tkane na krosnach dywany nie były przeznaczone do zdobienia podłóg, służyły do przykrywania łóżek. Natomiast w  późniejszych latach ręcznie tkane kilimy i pasiaki wieszano także na ścianach. Zachowane do dziś dywany to zwykle, jak informują właściciele, pamiątki po babciach albo prezenty ślubne mam.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją tkanin z gminy Narewka:

do pobrania: Spis tkanin z gminy Narewka (PDF, 40MB)

„Podlaskie sploty – II festiwal tkactwa” to projekt realizowany przez Podlaski Instytut kultury mający na celu promocję i ochronę tradycyjnego tkactwa na terenie województwa podlaskiego. Tegoroczna edycja Dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Informacji na temat Podlaskich splotów udziela kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK w Białymstoku – Krystyna Kunicka
tel. 85 740 37 15, k.kunicka@pikpodlaskie.pl

Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 50 000 zł, całkowita wartość zadania 94 400 zł.