Jesteś na stronie: Podlaskie sploty – II festiwal tkactwa
Treść strony

Podlaskie sploty – II festiwal tkactwa

Zdjęcia z wystaw, pokazów, warsztatów, koncertu oraz kiermaszu i działań animacyjnych.

W dniach 28–29 sierpnia w Białymstoku, w ramach projektu Podlaskie Sploty, odbył się II Festiwal Tkactwa. Podczas wydarzenia nie zabrakło pokazów, warsztatów oraz kiermaszu. Odwiedzający mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu, obejrzeć wystawy czy posłuchać koncertu.

Podczas pierwszego dnia festiwalu zorganizowano wernisaże wystaw tematycznych: pereborów (wystawy ze zbiorów Krzysztofa Bielickiego oraz prac pochodzących z Pracowni Tkackiej w Hrudzie ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej) – we foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Podleśna 2) oraz tkanin dwuosnowowych (wystawy Dominiki Bujnowskiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie) – w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku (ul. św. Rocha 14). Obie wystawy można oglądać do 26 września 2021 r.

Dodatkowo, pierwszy dzień festiwalu zakończył się akcentem muzycznym, na scenie w Spodkach zaprezentowała się grupa „Sploty” – trio śpiewających multiinstrumentalistek: Ania Broda, Małgorzata Makowska, Mary Rumi (Maria Rumińska) bazujące na melodiach, tańcach i piosenkach tradycyjnych z regionów takich jak: Suwalszczyzna, Warmia, Mazury, Mazowsze, Wielkopolska i Wileńszczyzna. 

Drugiego dnia, w białostockim parku Konstytucji 3 Maja, odbył się Piknik Tkacki. W programie znalazły się pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu. Pojawiło się ponad trzydziestu twórców z województwa podlaskiego i innych regionów Polski. Zorganizowano również zabawy i działania animacyjne dla dzieci w przestrzeni oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, na których można było kupić m.in. nici, wełnę, akcesoria tkackie, chodniki, makramy, filc, małe formy tkackie. Podczas imprezy wystąpiła grupa wokalna Zespołu Pieśni Tańca „Kurpie Zielone” oraz kapela Miód na Serce.

Informacji na temat Podlaskich splotów udziela kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK w Białymstoku – Krystyna Kunicka
tel. 85 740 37 15, k.kunicka@pikpodlaskie.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 50 000 zł, całkowita wartość zadania 94 400 zł.