Jesteś na stronie: Podlaska Oktawa Kultur – konferencja prasowa
Treść strony

Podlaska Oktawa Kultur – konferencja prasowa

Podlaska Oktawa Kultur – konferencja prasowa

Na festiwal zaprasza Marszałek Województwa Podlaskiego i PIK.

Przed nami wielkie wydarzenie Podlaska Oktawa Kultur. W tym roku odbędzie się w dniach 27 – 30 lipca. To jedna z największych i najważniejszych imprez PIKu i jedna z najbardziej oczekiwanych i lubianych w regionie. I nie tylko – na koncerty festiwalowe przyjeżdżają widzowie z całej Polski.

Oprócz perełek z zagranicy są jeszcze nasze polskie zespoły. Mam nadzieje, że wspólnie stworzą wspaniałą atmosferę, w której będziemy mogli nie tylko podziwiać to co będzie się działo na scenie, ale i tak po prostu, zwyczajnie dobrze się bawić – mówił podczas konferencji Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Na Podlaską Oktawę Kultur przyjeżdżają zespoły z całego świata – takie które wykonują muzykę tradycyjną i folkową lub inspirują się tradycją i folkiem. Głowna scena stanie jak zwykle w sercu Białegostoku, ale koncerty odbędą się również w pięciu mniejszych miejscowościach województwa: w Łomży, Zambrowie, Suchowoli, Drohiczynie i Łapach. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Ten festiwal przygotowywany jest przez zespół Podlaskiego Instytutu Kultury od miesięcy, to wielkie przedsięwzięcie. Wydarzenie okraszone piękną muzyką, do tego barwne stroje, wspaniały taniec. Widzimy się na Podlaskiej Oktawie Kultur – zapraszała Wiktoria Wnorowska, Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.

Pierwszego dnia festiwalu zapraszamy na ludową potańcówkę na  Młynowej, potem przez cały weekend  – na koncerty. Wystąpi 14 zespołów z 11 państw, między innymi z Macedonii, Zimbabwe, Gruzji, Tunezji, Włoch, USA, Ukrainy, Słowacji, Łotwy. Pojawią się gwiazdy, których nie trzeba przedstawiać – Golec uOrkiestra, Enej.

Warto zwrócić  uwagę na  zespoły z zagranicy, chociażby Auli z Łotwy. To kilkunastoosobowa grupa bębniarzy i dudziarzy  Z kolei Fanfara Station zabierze nas w klimaty Afryki. Ciekawie zapowiada się również koncert zespołu Mokoomba  – przedstawicieli  ludu Tomga z Zimbabwe – zachęcał Dariusz Kryszpiniuk z PIK, koordynator festiwalu.

Cały czas przyświeca nam  ten sam cel – prezentacji tego co w województwie podlaskim najpiękniejsze: różnorodności, która łączy – podkreślała, mówiąc o idei festiwalu Agnieszka Jakubicz, kierownik Działu Kultury Ludowej PIK.

Zaczynaliśmy od ośmiu kultur zamieszkujących nasz region, teraz gościmy już cały świat! Zapraszamy na Podlaską Oktawę Kultur!