Na granicy – wyniki konkursu
Tematem prac były emocje, przemyślenia i refleksje dotyczące życia w czasie pandemii.
Eseje i obrazy napłynęły z całej Polski – z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Łodzi, Będzina, Leżajska, Wrocławia, Torunia, Gołdapi, Konina i oczywiście wiele z województwa podlaskiego – Białegostoku, Moniek, Sokółki, Wasilkowa, Łysek, Gródka, Choroszczy, Bielska Podlaskiego, Grajewa, Szepietowa. W sumie nadesłano 37 prac literackich i 36 plastycznych. Wszystkie ukazywały mierzenie się z bardzo trudnymi emocjami – lękiem, niepokojem czy wręcz paniką. Jednocześnie zawierały sporą dawkę nadziei na dobrą zmianę w życiu, przewartościowanie go, dostrzeżenie tego, co naprawdę ważne.
Prace nadesłały osoby w różnym wieku – licealiści, studenci, ludzie w wieku dojrzałym i seniorzy. Każdy przeżywał i przeżywa trudny czas izolacji i ograniczeń w inny sposób. Wiele osób przyznaje, że radzi sobie tylko dlatego, że obok są bliscy. Niektórzy opisywali jeden dzień, inni wybrany epizod z życia w pandemii, jeszcze inni cały okres zmiany. Wiele osób pisało wprost o swoich emocjach, ale byli autorzy, którzy sięgali do metafory. To, co łączy te prace, to przekonanie, że wirus pozostawia swój ślad nie tylko w naszych ciałach, ale także, a może przede wszystkim – w duszy.
Eseje cechowała oryginalność i wartość poznawcza, a nagrodzone wywody myślowe były logiczne, spójne i przejrzyste. Jury zwracało przy tym uwagę na stronę formalno-językową tekstu, kwestię precyzji sformułowań i poprawności językowej. Z dużym zainteresowaniem odkrywaliśmy nowe przestrzenie, ukazywane przez autorów tekstów (Lila Wyszkowska).
Oceniając prace i przyznając nagrody jury zdecydowało o zwiększeniu ogólnej puli nagród do kwoty 6600 zł.
W kategorii literackiej, jury w składzie: Lila Wyszkowska, Barbara Popławska i Joanna Gaweł przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagroda I (800 zł) – Dominika Jakubowicz „Zejść na ziemię”
- Dwie nagrody II (każda po 600 zł) – Mirosław Brozio „Na granicy czasów” i Magdalena Loba „Lądowanie”
- Dwie nagrody III (każda po 400 zł) – Marek Kochanowski „Zamaskowani” i Anna Kulikowska „Zaraźliwe uczucia”
- Wyróżnienia (każde po 200 zł) – Małgorzata Paszko „Pandemioza. Nasze kolejne przedtem i potem”, Maja Pszczoła „Dwa gołębie”, Joanna Pypeć „Na skraju człowieczeństwa”, Weronika Wierzbowska „Na granicy… wytrzymałości”, Barbara Alina Wnukowska „Na granicy… ”, Jadwiga Zgliszewska „Z obaw i nadziei kobierzec tkam”.
W kategorii plastycznej, jury w składzie: Krystyna Kunicka, Magdalena Talmon, Adam Ślafarski przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagrody równorzędne (każda po 600 zł) – Kinga Maciejczyk „Na granicy samotności”, Cezary Stańczyk „Samotność” i „Krzyk”, Dariusz Gumowski „Przejście”
- Wyróżnienia (każde po 200 zł) – Agnieszka Pacewicz „Emocje”, Weronika Prokopiuk „Na granicy znudzenia”, Magda Siemieniuk „Spokój na starość”, Bartłomiej Utko „Tango samotności”.
Wybrane prace, nie tylko nagrodzone, zarówno literackie, jak i plastyczne, zostaną zamieszczone w e-publikacji pt. „Na granicy” na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury pod koniec lutego. Zbiór esejów i rysunków utrwali obraz tego, co czujemy i co myślimy, gdy stajemy na granicy naszego dotychczasowego, znajomego, poukładanego i bezpiecznego świata.
Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i podzielenie się swoimi emocjami i przemyśleniami – cząstką swego życia.