Konkurs literacki „Tutaj jestem” rozstrzygnięty

Nagrodzona praca to „Okruszki” Izabeli Bortnowskiej.
Izabela Bortnowska z Rzeszowa wygrała tegoroczną, XV już edycję konkursu literackiego „Tutaj jestem” organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Zbiór opowiadań debiutantki zatytułowany „Okruszki” okazał się, zdaniem jury, najlepszą pracą spośród niemal czterdziestu nadesłanych utworów.
W tym roku, tak jak w poprzednim, czekaliśmy na prace pisane prozą – mówi Agnieszka Jabłońska, nasza dyrektor. – Wpłynęło niemal czterdzieści utworów, wśród których były powieści historyczne, obyczajowe, kryminały, a nawet baśnie. Poziom prac był bardzo wysoki, co mnie cieszy, chociaż wiem, że jury stało przed trudnym wyborem.
Nadesłane prace oceniało jury w składzie: dr hab. Katarzyna Kościewicz (UwB), pisarka Katarzyna Droga i Emilia Świętochowska (PIK). Jurorki nie miały wątpliwości, że praca Izabeli Bortnowskiej zasługuje na publikację.
Katarzyna Kościewicz, przewodnicząca jury określiła nagrodzone „Okruszki” impresjami poświęconymi ludziom z małej podlaskiej społeczności. W uzasadnieniu swojego wyboru napisała: Autorka nie unika tematów trudnych. Jej proza łączy elementy magicznego realizmu, mocno zakorzenionego w lokalnym krajobrazie, z głęboką refleksją egzystencjalną oraz wyczuleniem na społeczne napięcia.
Katarzyna Droga: Gdyby przyszło streścić te etiudy, to fabuła sprowadzi się do zwykłych zdarzeń: ktoś zachorował, zakochał się, odszedł, adoptował dziecko. Proste sprawy, okruszki z wielu biografii. Autorka przepuszcza je jednak przez filtr swojej wyobraźni, opisuje językiem pełnym metafor, nadaje nowe znaczenia kształtom i zjawiskom naszego świata. Sprawia, że sacrum potrafi rozgościć się w codzienności a elementy codzienności nabierają czarodziejskich mocy. Prowadzi czytelnika przez magiczną przestrzeń, uwodzi narracją poetycką i baśniową – ta jednak nie biegnie w próżni, lecz jest w dialogu z innymi tekstami kultury.
Emilia Świętochowska doceniła uniwersalizm emocji, który doskonale podkreśliła zwyciężczyni konkursu. Opisane przez autorkę uczucia i refleksje są ponadczasowe i być może dlatego tak precyzyjnie trafiają w naszą wrażliwość. To proza, która się w nas zagnieżdża i zmusza do refleksji, przystanięcia, skonfrontowania się z tym, co ważne, chociaż czasami może niewygodne, może odkładane na później – podkreśliła w uzasadnieniu wyboru.
Nagrodą w konkursie jest wydanie zwycięskiej pracy przez Podlaski Instytut Kultury. Autorka otrzyma 200 egzemplarzy swojego dzieła. Gratulujemy!