Jesteś na stronie: W PIK wiosna kulturą rozkwita
Treść strony

W PIK wiosna kulturą rozkwita

Kalendarium na kwiecień.

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku przywitał wiosnę kolejnymi artystycznymi działaniami. W kwietniu kulturalnych propozycji jest mnóstwo, warto z nich skorzystać.

3 kwietnia w sali kina Ton usłyszymy niezapomniane szlagiery muzyki rozrywkowej z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku oraz hity muzyki filmowej. Znane i lubiane piosenki wykona zespół Zimne Dranie, który tworzą muzycy związani na co dzień z Operą i Filharmonią Podlaską. Ich koncerty zawsze porywają publiczność. Warto skorzystać z tego zaproszenia i przekonać się, że są teksty i melodie, które się nie starzeją! A jeśli ktoś nie zdąży na koncert Zimnych Drani w Białymstoku, będzie mógł usłyszeć zespół w Domu Kultury w Łapach, gdzie artyści wystąpią 5 kwietnia i w Dąbrowie Białostockiej, 13 kwietnia. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Odbywają się one w ramach Podlaskich Spotkań Muzycznych. W cyklu tych koncertów usłyszymy również Weronikę Bochat i Karinę Komenderę, które wystąpią 4 kwietnia w Brańsku.

W kwietniu wszyscy miłośnicy tańców i muzyki ludowej będą mieli okazje podziwiać zespoły folklorystyczne z całej Polski. Już 6 kwietnia zapraszamy na kolejną odsłonę Podlaskiej Sceny Folkloru, która odbędzie się w Domu Kultury w Łapach. Przegląd rozpocznie się o godz. 12, wstęp jest wolny.

Przed nami również kolejne szkolenia organizowane w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Najbliższy weekend (6-7 kwietnia) upłynie pod znakiem filmu. Bardzo Dzikie Weekendowe Warsztaty Filmowe z udziałem Adama Woronowicza i Macieja Marczewskiego odbędą się w Hali Kultury w Łomży. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży w wieku 13-25 lat, są bezpłatne, a ich współorganizatorem jest Fundacja Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód.

Już po raz drugi w ramach programu Bardzo Młoda Kultura zapraszamy na warsztaty, które pozwolą opanować lub udoskonalić umiejętność rozpoznawania i diagnozowania potrzeb lokalnych w zakresie edukacji kulturowej. Szkolenie w formule online odbędzie się 9 kwietnia, a poprowadzi je Agnieszka Maszkowska.

20 kwietnia zapraszamy młodzież na warsztaty z animacji poklatkowej. To kolejne szkolenie w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, które odbędzie się w Podlaskim Instytucie Kultury. Warto przyjść i przekonać się, czy kultura rzeczywiście jest rodzaju żeńskiego i czy da się pisać plasteliną.

Ostatnim kwietniowym warsztatem w ramach Bardzo Młodej Kultury będą zajęcia z Michałem Hellerem. 25 kwietnia ten uznany fotograf poprowadzi szkolenie pod tytułem „Less is more”. Czy w sztuce fotografii mniej faktycznie znaczy więcej? Przekonają się o tym uczestnicy zajęć, które odbędą się w Galerii PIK.

Fotografie artystów-amatorów będzie można podziwiać w Galerii PIK od 12 kwietnia. Odbędzie się wówczas wernisaż prac autorów, którzy brali udział w ostatnich pięciu edycjach Internetowego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace nagrodzone i wyróżnione w latach 2020–2024. Będzie to 36 fotografii wykonanych przez 26 twórców, które stanowią swoiste podsumowanie niezwykle różnorodnego i kreatywnego ujęcia tematów poszczególnych edycji.

Kwiecień będzie również wielkim świętem teatru. 18 kwietnia rozpocznie się bowiem kolejny już przegląd amatorskiej twórczości teatralnej „PIKtoGRAmy”. Hasłem tegorocznej edycji jest „Przyjaźń”. Swoje interpretacje tego ważnego słowa zaprezentują wyłonione w eliminacjach teatry amatorskie, usłyszymy też mistrzów piosenki i recytacji. Emocji i wzruszeń z pewnością nie zabraknie. Część konkursowa odbędzie się w Domu Ludowym w Supraślu, a na uroczystą galę podsumowująca przegląd zapraszamy 28 kwietnia do kina Ton w Białymstoku.

W kwietniu dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury z woj. podlaskiego spotkają się na kolejnym Podlaskim Forum Kultury. Od 10 do 12 kwietnia będą dyskutować, dzielić się swoimi doświadczeniami i szkolić się podczas warsztatów. Forum odbędzie się w Olsztynie i jak zawsze będzie okazją do wypracowania dobrych praktyk, poszukiwania nowych rozwiązań, które pomogą uatrakcyjnić ofertę instytucji i sprawią, że będzie ona komplementarną odpowiedzią na wciąż zmieniające się potrzeby.