Szczegóły
EtnoNurty – spotkanie śpiewacze z zespołami: Malinki z Malinnik oraz Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej.
28 października w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku gośćmi spotkania śpiewaczego były Wiera Niczyporuk i Walentyna Troc z zespołu „Malinki” z Malinnik oraz Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej.
W pierwszej części spotkania usłyszeliśmy pieśni żałobne z tradycji prawosławnej i rzymskokatolickiej, które śpiewa się podczas czuwania przy zmarłym, na pogrzebie, po pochówku, przy wspominaniu zmarłego. Dowiedzieliśmy się jak obecnie wygląda tradycja śpiewów pogrzebowych, w jakiej intencji się je wykonuje, jakie są charakterystyczne zwyczaje pogrzebowe w okolicy Kalinówki Kościelnej oraz Orli.
W drugiej części spotkania wspólnie śpiewano pieśni pod przewodnictwem mistrzów.
Goście spotkania:
Zespół „Malinki” z Malinnik: Wiera Niczyporuk i Walentyna Troc
Wiera Niczyporuk jest jedną z najwybitniejszych podlaskich śpiewaczek, dwukrotną laureatką Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, zwyciężczynią II Ogólnopolskiego Konkursu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Jej mocny, nośny głos, niesamowita pamięć do pieśni, umiejętność opowiadania i otwartość na nowych ludzi to cechy, które czynią z Pani Wiery niepowtarzalną postać. Pani Wiera miejscowe pieśni poznała już w dzieciństwie – od rodzeństwa oraz matek swoich koleżanek. Bardzo szybko uczyła się melodii. Co roku, podczas Świąt Bożego Narodzenia, chodziła kolędować ze swoją grupą rówieśniczą. Gdy była nastolatką, śpiewała na zabawach, najchętniej z chłopakami – mogła wtedy pokazać swój głos, wykonując tzw. wywód. (wysoki głos). Opowiada: „Jak zaśpiewamy w przerwie zabawy, to aż lampy gasły od tego dźwięku!”.
W 1998 roku Stefan Kopa, folklorysta urodzony w Malinnikach i Nadzieja Sacharczuk, śpiewaczka, mieszkanka Malinnik, założyli zespół „Malinki”, do którego po krótkim czasie dołączyła Wiera Niczyporuk. Obecnie jest jego liderką. Zespół wykonuje pieśni obrzędowe, liryczne, jak również utwory religijne.
Podczas koncertu Wiera Niczyporuk zaśpiewała ze swoją siostrzenicą, Walentyną Troc.
Kompanię Męską z Kalinówki Kościelnej tworzą śpiewacy pogrzebowi oraz członkowie chóru parafii Kalinówka Kościelna (gm. Knyszyn, woj. podlaskie). Jej liderem jest Jan Szklarzewski ze wsi Guzy. Członkowie Kompanii sprawują oprawę liturgiczną w kościele oraz tradycyjną, rozpisaną na role, inscenizację Drogi Krzyżowej. Organizują zgromadzenia śpiewacze, m.in. wielogodzinne śpiewanie pieśni w Wielkim Poście, czy listopadowe zgromadzenie zaduszne w intencji zmarłych śpiewaków. W Święto Trzech Króli kolędują. Kontynuują też charakterystyczny dla północnego Podlasia zwyczaj tzw. wołoczebnego, zwanego również „chodzeniem z Konopielką”. W niedzielę Wielkanocną po zachodzie słońca obchodzą wiejskie gospodarstwa, obwieszczają gromko Zmartwychwstanie, wykonując szczególny rodzaj pieśni o bardzo archaicznej symbolice. Zespół wykonuje również pieśni liryczne, przyśpiewki itd.
Kompania w 2018 roku została laureatem Złotej Baszty podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Zespół wystąpił w składzie: Jan Szklarzewski, Andrzej Skutnik, Wojciech Gurłacz, Donat Sadowski oraz Krzysztof Szaciło.
Spotkanie poprowadziła Julita Charytoniuk – kulturoznawczyni, badaczka, uczennica wiejskich mistrzów śpiewu.
W ramach cyklu EtnoNurty prezentujemy zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.