Szczegóły
Wystawa czynna do 20 grudnia. Wstęp wolny.
Swoje projekty przedstawiły Alicja Kochanowska tworząca prace w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Katarzyna Daniewicz, Beata Palikot-Borowska, Aleksandra Staszak i Ewelina Ramotowska realizujące prace w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego.
Alicja Kochanowska – twórczyni ludowa zajmująca się tkaniną dwuosnowową od początku lat 70. W 2024 realizowała projekt stypendialny „Kalendarz zwyczajów i tradycji polskiej wsi w tkaninie dwuosnowowej”, czego efektem było utkanie 12 tkanin dwuosnowowych. W ramach realizacji zadania powstał kalendarz na 2025 rok ze zdjęciami stypendialnych prac.
Katarzyna Daniewicz – z zawodu informatyk, jej pasją jest tkanie, które pochłania większość wolnego czasu. W ramach stypendium stworzyła pięć tkanin ludowych na cztery nicielnice, które nawiązują do kultury i tradycji Podlasia. Zostały one przekazane do Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, gdzie tworzą stałą ekspozycję.
Beata Palikot-Borowska – twórca profesjonalny, Podlasianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od połowy lat 90. zawodowo związana z podlaskim przemysłem włókienniczym. W ramach stypendium wytkała sześć tkanin na krosnach poziomych, z wykorzystaniem wybranych, występujących na Podlasiu, technik tkackich. W efekcie powstały trzy zestawy tkanin wielonicielnicowych: każdy to dwie tkaniny składające się w dyptyk – z czego jedna z tkanin jest ludową, a druga współczesną, z elementami technik tradycyjnych.
Aleksandra Maria Staszak – przyrodniczka, krajoznawczyni, ekperymentatorka, rozmiłowana w tkactwie, akwarelach i quillingu. Swoją przygodę z tkactwem rozpoczęła od samodzielnego tkania krajek na tabliczkach. Dzięki przyznanemu stypendium upowszechniała wiedzę o włóknach, tkaninach i włókiennictwie realizując projekt „Od włókna do tkaniny – opowieść o tradycjach włókienniczych Białegostoku i województwa podlaskiego” w ramach którego przygotowała materiały edukacyjne oraz spotkania edukacyjno-kulturalne.
Ewelina Ramotowska – rodowita Podlasianka, mieszka i tworzy w Choroszczy. W 2020 roku ukończyła Malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, w 2023 roku ukończyła Historię Sztuki i Współczesne Sztuki Wizualne w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Realizowała projekt pn. „Podlaski Ślad Sztuki” mający na celu prezentację i promocję podlaskich artystów i artystek, który zawierał również cykl wykładów oraz utworzenie bazy recenzji wydarzeń związanych ze sztuką Podlasia „O czym szumi Podlasie”.
Wystawa będzie czynna do 20 grudnia 2024 w godz. 10:00-14:00 w sali multimedialnej PIK na I piętrze. Wstęp wolny.