Szczegóły
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizujemy 14.09 podróż do „Krainy Wątku i Osnowy”. Brak wolnych miejsc.
To szlak turystyczny stworzony przez PIK w 2017 roku. Łączy on pracownie tkackie znajdujące się w województwie podlaskim. Podróżując przez „Krainę wątku i osnowy” można zobaczyć mistrzynie tkackie przy pracy, poznać różnorodne techniki tkackie i podziwiać piękne tradycyjne wzory, unikalne nie tylko w skali Polski, ale i świata.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem: „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Szlak tradycyjnego tkactwa idealnie wpisuje się więc w tegoroczne przesłanie. Podlaski Instytut Kultury zaplanował wyjazd studyjny do trzech pracowni usytuowanych w „Krainie Wątku i Osnowy”.
Pierwszy przystanek to Lewkowo Stare i pracownia Ireny Ignaciuk, jednej z ostatnich tkaczek uprawiającej tkactwo metodą wybieraną. To technika zwana potocznie pereborem. Będzie okazja by posłuchać o pereborach, zobaczyć jak piękne są to tkaniny i jak powstają.
Z Lewkowa Starego szlak poprowadzi do „stolicy” tkaniny dwuosnowowej – Janowa. Tam będzie można zwiedzić Izbę Tkactwa Dwuosnowowego, poznać historię tkaniny dwuosnowowej oraz janowskiego ośrodka tkackiego. Uczestnicy podróży po „Krainie Wątku i Osnowy” będą mogli wziąć udział w warsztacie „Ekotorby na ludowo”, podczas którego każdy własnoręcznie pomaluje bawełnianą torbę we wzory zaczerpnięte z tradycyjnych tkanin.
Ostatni przystanek to pracownia Sabiny Knoch w Szczepkach, gdzie mistrzyni tkactwa zaprezentuje wywodzącą się z tradycji litewskiej technikę sejpaku.
Chętni do wyruszenia szlakiem wątku i osnowy mogli zgłosić się przez formularz online. Wyjazd trzeba opłacić do 9 września.
Regulamin wizyty studyjnej
Koszt wyjazdu to 75 zł od osoby. Obejmuje transport, obiad, warsztaty „Ekotorby na ludowo” oraz prezentacje w pracowniach tkackich. Limit miejsc wyczerpany
Podróż do „Krainy Wątku i Osnowy” – 14 września 2024 r.
- 7:45 zbiórka na Placu Jana Pawła II w Białymstoku
- 8:00 wyjazd do Lewkowa Starego
- 9:15 – 10:15 spotkanie z mistrzynią tkactwa Ireną Ignaciuk, prezentacja techniki pereborów
- 10:30 wyjazd do Janowa do Izby Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie
- 12:00 – 12:45 obiad
- 13:00 zwiedzanie Izby Tkactwa Dwuosnowowego, zapoznanie się z historią tkaniny dwuosnowowej oraz janowskim ośrodkiem tkackim
- 13:30 – 15:00 warsztat etnotorby na ludowo
- 15:15 wyjazd do Szczepek
- 16:30 – 17:30 spotkanie z mistrzynią tkactwa Sabiną Knoch, prezentacja techniki sejpaku
- 17:30 wyjazd do Białegostoku
- 19:30 przewidywany powrót do Białegostoku