Szczegóły
Podlaski Instytut Kultury zaprosił m.in. instruktorów plastyki, wychowawców i nauczycieli na warsztaty plastyczne w lutym i marcu 2020 r. Celem warsztatów było nabycie umiejętności wykorzystania poznanych technik w pracy z dziećmi, młodzieżą i grupami dorosłych w placówkach kultury i oświaty. Na zajęciach można było poznać tajniki takich prac jak makrama oraz pająki ze słomy.
Makrama – forma przestrzenna
Dzięki tej technice można ze zwykłego sznurka tworzyć niezwykłe, eleganckie dzieła – dekoracje i przedmioty użytkowe (makaty, torebki, abażury, biżuterię, firanki itp.). Samo tworzenie makramy daje ogromną przyjemność. To zajęcie dla osób początkujących – nie potrzeba mieć doświadczenia ani wyjątkowych umiejętności. Na warsztatach uczestnicy poznali dwa podstawowe sploty: płaski i żebrowy. Wykonali bransoletkę i minimakramę na ścianę.
Pająki ze słomy
Podczas warsztatów z kolorowej bibuły, słomy wykonane były ludowe ozdoby zwane pająkami, które kształtem nawiązują do kryształowych żyrandoli widywanych w pałacach, czy kościołach. Dawniej wykonywano je w okresie Wielkanocy, Bożego Narodzenia. Wykonany pająk świetnie sprawdzi się jako ozdoba wnętrza, zawieszona pod sufitem.