Szczegóły
Warsztaty w ramach nowego cyklu zajęć dla osób twórczych.
Uwaga! Limit miejsc został wyczerpany.
Podczas spotkania uczestnicy będą czerpać inspiracje z tradycyjnych tkanin wybieranych i przeniosą motywy na materiał przy użyciu techniki haftu krzyżykowego.
ETNOTEKA – rękodzielnicza przestrzeń kreatywna. To nowy cykl działań warsztatowych dla osób twórczych. Uczestnicy będą inspirować się tradycyjnymi technikami, charakterystycznymi motywami i ludowym wzornictwem.
Podczas warsztatów uczestnicy skupią się na hafcie krzyżykowym opartym na tradycyjnych wzorach z tkanin. Punktem wyjścia będzie publikacja realizowana w ramach rocznego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zakładało graficzne opracowanie 15 wzorów tkanin wybieranych, tradycyjnie używanych na terenie Podlasia, ale także poza jego granicami. Wzory zostały zebrane w dwujęzycznym e-booku „Tkane dziedzictwo. Wzornik dla rękodzielników”. Publikacja powstała między innymi na podstawie zeszytów, tzw. „spisków”, gdzie tkaczki dokładnie notowały 1/4 docelowego wzoru, linijka po linijce oraz ekspedycji badawczych w muzeach w Polsce, które posiadają w swoich zbiorach tego typu tkaniny.
Uczestnicy dowiedzą się jak wzornictwo tradycyjnego tkactwa może zostać zaadaptowane do nowoczesności, a także jak różne techniki wpływają na współczesne projekty.
Warsztaty haftu krzyżykowego umożliwią przeniesienie motywów na tkaninę i wkomponowanie ich w przedmioty użytkowe, a tym samym pozwolą stworzyć swoje własne, unikalne prace inspirowane tradycją.
Magdalena Kozioł – rękodzielniczka, pasjonującą się tkactwem, haftem krzyżykowym oraz kolekcjonowaniem tradycyjnych tkanin ludowych. W swojej pracowni w sercu Podlasia poświęca się tkactwu tworząc chodniki, krajki, tkaniny wybierane oraz tkaniny wielonicielnicowe na cztery i osiem nicielnic. Inspiracje czerpie zarówno z tradycyjnych wzorów podlaskich, jak i z wzornictwa literatury zagranicznej, co nadaje jej dziełom unikalny charakter. Dodatkowo zajmuje się haftem krzyżykowym, odwzorowując wzory z tradycyjnych strojów ludowych. Pracuje również nad digitalizacją wzorów z podlaskich ręczników obrzędowych, łącząc w ten sposób dziedzictwo kulturowe z nowoczesnym podejściem do sztuki.
W swojej prywatnej kolekcji posiada unikatowe kapy/płachty, w tym tkaniny wielonicielnicowe, tkaniny wybierane (perebory, sejpaki) oraz różnorodne bele tkanin, jak len na koszule, ręczniki obrzędowe czy sienniki. Kolekcja, licząca obecnie ponad 60 sztuk, jest nieustannie rozwijana, stanowiąc bogactwo tradycji i historii. Nie tylko tworzy, ale także dzieli się wiedzą z innymi. W listopadzie 2023 roku zrealizowała 10 spotkań z dziećmi w ramach programu „Lekcje z Twórcą Ludowym” Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2024.
Miejsce: Pikoteka, ul. Jana Kilińskiego 8 (parter)
Termin: 26 stycznia 2025 r., godz. 15:00-19:00
Wstęp: bezpłatny
Informacje o warsztatach:
Dział Kultury Ludowej PIK
tel. 85 740 60 50
kulturaludowa@pikpodlaskie.pl