Szczegóły
W ramach cyklu EtnoNurty zaprosiliśmy na wspólne śpiewanie pieśni wielkopostnych, prowadzone przez śpiewaka, instrumentalistę i kompozytora Adama Struga.
Imponujący liczbą i kunsztem zbiór pieśni wielkopostnych zawiera dzieła najważniejszych polskich poetów i kompozytorów – od średniowiecznych anonimów po wiek XIX. Pod strzechy pieśni owe trafiały via Kościół, a zmodyfikowane zgodnie z plemienną muzykalnością Polaków przetrwały do naszych czasów. Poza skodyfikowanymi mamy też pieśni endemiczne, występujące jedynie w regionach.
Podczas prowadzonego przez Adama Struga spotkania wykonywane były pieśni pasyjne w wariantach z Łomżyńskiego. W tej najbardziej na północny-wschód wysuniętej części historycznego Mazowsza, sąsiadują ze sobą wioski drobnoszlacheckie, włościańskie i kurpiowskie. Każda z nich wytworzyła przez wieki własny ryt muzyczny, w którym interpretowano starodawne pieśni kościelne niemalże do wczoraj.
Spotkania śpiewacze prowadzone przez Adama Struga mają charakter nieinwazyny – prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają. Ten rodzaj śpiewu nazywamy naturalnym, tradycyjnym lub plemiennym. Formuła – poza zapoznaniem się z repertuarem – służy wydobyciu naturalnej siły i barwy głosu uczestników. W spotkaniach może uczestniczyć każdy niezależnie od stopnia wokalnych umiejętności. Teksty na miejscu.
Wydarzenie zostało zorganizowane przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.
Zdjęcie w artykule: Mikołaj Rutkowski