Szczegóły
W przeddzień festiwalu cztery kapele zagrają do tańca. Młynowa – ul. Młynowa 6 w Białymstoku.
17.07.2025 (czwartek), godz. 18:00-22:25
POKtańcówka – Młynowa
- Radoska (Polska), godz. 18:00-19:00
- Kapela Aleny Mialeshki, godz. 19:15-20:15
- Zagreb Folk Dance Ensemble Dr Ivan Ivančan (Chorwacja), godz. 20:30-21:10
- Kapela Agopsowicza (Polska), godz. 21:25-22:25
Wstęp wolny. Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.
Radoska
Nazwa zespołu to jednocześnie nazwa małej wsi w Świętokrzyskiem, z której pochodzi akordeonista kapeli, Dariusz Makuch. Grupę tworzy czworo muzyków zauroczonych klimatem i tradycją wiejskich potańcówek. Artyści potrafią przepięknie oddać klimat tych zabaw, ale zawsze starają się też pokazać własną interpretację kieleckich melodii ludowych. Grają na tradycyjnych instrumentach takich jak akordeon, skrzypce czy baraban. Radoska w swoim repertuarze ma zarówno oberki i polki, których muzycy nauczyli się od wiejskich muzyków i śpiewaków, jak i autorskie kompozycje: kujawiaki, walczyki i tanga. Muzycy uchylają drzwi do świata tradycji i proponują nam fascynującą przygodę nie tylko z kulturową przeszłością ich regionu, ale również z intrygującym światem swojej twórczości.
Kapela Aleny Mialeshki
Zespół, w skład którego wchodzi pięcioro muzyków, zafascynowanych kulturą ludową, muzyką, pieśniami i tańcami białoruskimi. Każdy ich występ to swoiste zaproszenie publiczności do tańca, zachęta, aby tańcem i melodią spróbować wyrazić swoje emocje i uczucia. To snuta muzycznie opowieść o historii, tradycji, kulturze i człowieku. Muzycy grają na tradycyjnych instrumentach, wśród których są skrzypce, cymbały i kontrabas. Kapela Aleny Mialeshki gra melodie, w których jest radość i smutek, nadzieja i zwątpienie, odwaga i strach, czyli wszystko, co towarzyszy nam od zawsze, niezależnie od czasu i miejsca.
Zagreb Folk Dance Ensemble Dr Ivan Ivančan
Zespół z Zagrzebia powstał w 1945 roku z inicjatywy dr. Ivana Ivančana. Jego koncepcja zakładała wierne przedstawianie rodzimego folkloru, a zespół konsekwentnie trzyma się tej zasady do dziś. Artyści unikają stylizacji i prezentują przepiękny chorwacki folklor w jego pierwotnym kształcie. Zespół korzysta z tradycyjnych instrumentów muzycznych, których dawniej używali wiejscy muzykanci. Podczas występów grupy nie sposób oderwać oczu od przepięknych strojów, w których występują tancerze. Są autentyczne i zawsze stanowią piękne dopełnienie koncertu. Ważną rolę w występach zespołu odgrywa śpiew, a umiejętności wokalne są istotnym kryterium podczas kolejnych naborów. Zagrebački Folklorni Ansambl koncertował niemal na całym świecie, jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.
Kapela Agopsowicza
Zespół, w skład którego wchodzi troje artystów zafascynowanych tradycyjną muzyką z mikroregionu Kajoków (zachodnia Radomszczyzna). Potrafią zagrać i do tańca, i do posłuchu, tak jak robili to dawni muzykanci na wsiach. Chętnie spotykają się z pasjonatami muzyki tradycyjnej podczas warsztatów skrzypcowych, śpiewaczych i bębnowych. Edukacja zajmuje ważne miejsce w ich działalności. Uczyli się i wciąż czerpią z umiejętności tancerzy, śpiewaków i muzykantów ludowych, dokumentują ich kunszt i popularyzują muzykę wiejską w jej naturalnej formie. Lubią opowiadać o swojej pasji, a na scenie, podczas koncertów, kiedy zapraszają publiczność do wspólnej wędrówki po świecie tradycji, zwyczajów i muzyki, ta opowieść wybrzmiewa pięknie i bardzo wiarygodnie.