Szczegóły
Jak uchwycić to co ulotne? Zmiany w świecie kultury.
fot. P. Dołżyński, M. Adamski / PIK w Białymstoku
Dyskusje o zmianach w kulturze, jej twórcach i odbiorcach – 1. Podlaski Kongres Kultury już za nami. O zmianach i procesach w tym obszarze mówili dzisiaj nasi goście: Artur Andrus, Petros Psyllos oraz Małgorzata Ohme. Spotkanie zakończył recital kabaretowy Artura Andrusa. Dziękujemy za tak liczną Państwa obecność.
Kultura, jej twórcy i odbiorcy zmieniają się w oszałamiającym tempie. Procesy rządzące tym obszarem naszego życia są nieuchronne i nie można ich nie dostrzegać. Przeciwnie, należy o nich rozmawiać, spierać się, dyskutować. W erze dynamicznie postępującej cyfryzacji nie możemy zagubić człowieka, jego potrzeb, wrażliwości i kreatywności. Dlatego postanowiliśmy zainicjować debatę o kulturze. Naszą ambicją jest, aby Podlaski Kongres Kultury stał się przestrzenią do dyskusji na temat potrzeb, jakie dostrzegamy w obszarze działań twórczych i możliwości ich zaspokojenia. Chcemy rozmawiać o tym, czego się boimy i o tym, czy nowe możliwości mogą być jednocześnie szansą i zagrożeniem. Chcemy rozmawiać otwarcie, z szacunkiem dla różnych poglądów, przekonań i opinii. Kultura to obszar, w którym jest miejsce dla każdego. Powinniśmy z tego korzystać.
Program:
- 15.00 – uroczyste rozpoczęcie 1. Podlaskiego Kongresu Kultury
- 15.10 – Suma zmiennych. Rozmowa z Arturem Andrusem
- 16.00 – Twórcza czy odtwórcza? Sztuczna inteligencja w kulturze. Rozmowa z Petrosem Psyllosem
- 17.00 – Rozmowa z Małgorzatą Ohme
- 18.00 – bankiet dla uczestników 1. Podlaskiego Kongresu Kultury
- 19.00 – recital kabaretowy Artura Andrusa
Suma zmiennych
Czy zmiany w kulturze są ważne z punktu widzenia twórcy? Czy da się je zignorować i, jak śpiewał mistrz – po prostu robić swoje? Jaka będzie przyszłość artystów skoro tak trudno przewidzieć i nadążyć za dynamicznie zmieniającą się publicznością i jej potrzebami? Jak skupić i przyciągnąć uwagę odbiorcy zdekoncentrowanego z powodu nadmiaru bodźców? O to wszystko zapytamy Artura Andrusa, który wykorzystując własne doświadczenia, legitymując się talentem i humorem podzieli się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat.
Twórcza czy odtwórcza? Sztuczna inteligencja w kulturze
Dziś nie ma już wątpliwości, że sztuczna inteligencja szturmem wkroczyła we wszystkie obszary naszego życia. Kultura nie stanowi tu wyjątku. Czy wobec nieuchronności korzystania AI jesteśmy zupełnie bezradni? Na ile jesteśmy w stanie kontrolować jej wpływ na twórczość? Czy wrażliwość i kreatywność człowieka będzie wkrótce wartością obliczoną przez algorytmy? Czy mamy się czego bać? A może nie dostrzegamy nowych możliwości? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wspólnie z Petrosem Psyllosem – programistą, innowatorem i przedsiębiorcą.
Twórcze zmiany. Kultura polska na przestrzeni ostatnich lat
Czy zmiany, których tempo bywa przytłaczające wykluczają możliwość uważnej obserwacji świata kultury? Czy może przeciwnie – powodują, że staranniej i świadomiej wybieramy artystów, których twórczość chcemy lepiej poznać? Czy w świecie współczesnej kultury jest coś stałego? Jak w morzu różnorodności znaleźć to, co wartościowe, ciekawe i intrygujące? Czy media wpływają na nasze kulturowe wybory? Te i inne pytania zadaliśmy Małgorzacie Ohme.
Artur Andrus – dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, baczny obserwator rzeczywistości. Był komentatorem „Szkła kontaktowego” i redaktorem trójkowej „Akademii rozrywki”. Obecnie współpracuje z Radiem RMF Classic, gdzie prezentuje swoje autorskie audycje: „Wakacje z Andrusem” i „NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa”. Autor książek „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, „Boks na ptaku – czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek”, „Antylopa z Podbeskidzia”, „A koń w galopie nie śpiewa”, „Koneserzy kolejnego dnia”. Pisze też felietony, które regularnie ukazują się w miesięczniku „Zwierciadło” i w „Gazecie Lekarskiej”. Ma na koncie kilka płyt, m.in. „Myśliwiecka”, „Cyniczne córy Zurychu” i „Sokratesa 18”. W 2022 r. ukazał się album „Piosenki Korcza i Andrusa – Alicja Majewska”. Każdy koncert artysty przyciąga tłumy wiernej publiczności doceniającej wyrafinowany dowcip i piękną polszczyznę artysty, który w 2010 r. otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”. Na scenie towarzyszy mu zespół, którym kieruje Łukasz Borowiecki, autor muzyki do większości tekstów.
Petros Psyllos – programista, innowator i przedsiębiorca (Cybernetics Company), specjalizujący się w AI, systemach wbudowanych, NLP i IoT/IoB. Pracuje nad komercyjnymi projektami z zakresu AI i elektroniki. Laureat Forbes 30 Under 30 Europe, MIT Review i New Europe 100. Członek SEC Komitetu Informatyki PAN, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Prowadzi szkolenia i wykłady dotyczące nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji i możliwości ich wykorzystania w różnych obszarach życia.
Małgorzata Ohme – psycholożka i dziennikarka współpracująca m.in. z serwisem internetowym onet.pl. W czerwcu 2023 zadebiutowała z autorskim podcastem Lajf noł makeup.
Informacje o kongresie:
tel. 85 740 37 22, 504 078 846
promocja@pikpodlaskie.pl