Szczegóły
Zapraszamy na spotkanie z cenionym etnografem, malarzem, pisarzem i wieloletnim działaczem na rzecz polskiej kultury ludowej.
Wojna! Ten dramat powoduje odsunięcie na plan dalszy innych spraw. Także naszych wieloletnich podróży po Ukrainie. Zostaliśmy z nimi wpół słowa. Filmowaliśmy od 2003 roku na północy – od granicy z Polską, aż za Kijów. Ale też nas zaniosło na ukraińskie Roztocze. Potem za Dniepr, na Połtawszczyznę. Marzyliśmy o kolejnej wyprawie w Karpaty. W ostatniej chwili udało się nam spotkać tak tajemnicze obrzędy jak Kust, czy Rusałki. Na tradycyjną wieś ukraińską, pełną pradawnych obyczajów i wierzeń, Świętych Drzew, zwaliła się nowoczesna, mordercza wojna. Jak poradzą sobie z apokaliptyczną wojną kobiety – strażniczki tradycji? Czy jest możliwe, już po wojnie, odrodzenie prastarych pieśni i obrzędów? Na te pytania będę się starał odpowiedzieć na spotkaniu, pokażę filmy z tych badań terenowych – zaprasza Andrzej Bieńkowski.
Andrzej Bieńkowski urodził się w 1946 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest malarzem – studia odbył na Wydziale Malarstwa, potem Grafiki ASP w Warszawie, jako profesor prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. To także zasłużony fotograf i etnograf – od początku swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań oraz zdjęć z Polski i Ukrainy. Profesor Bieńkowski razem z żoną Małgorzatą od lat prowadzi ogromne oddolne przedsięwzięcie, jakim jest Fundacja Muzyka Odnaleziona. W jej ramach od końca lat 70. dokumentuje muzykę wiejską Polski Środkowej, a od dwudziestu lat także ukraińską i białoruską. Jego praca znacząco przyczyniła się do powstania środowiska miłośników i praktyków polskiej muzyki tradycyjnej, skupionych wokół jej oryginalnej, niestylizowanej formy.
fotografia w artykule: Czarnobyl, Ukraina – Święto Rusałek. Foto: Andrzej Bieńkowski/MUZYKA ODNALEZIONA