Jesteś na stronie: Meandry – letnia szkoła tradycji. Program wydarzeń
Ładowanie Wydarzenia

Meandry – letnia szkoła tradycji. Program wydarzeń

Meandry – letnia szkoła tradycji. Program wydarzeń
Data
21 sierpnia 2023
- 26 sierpnia 2023

Szczegóły

Wykłady, koncerty, spotkania z zespołami z regionu, zwiedzanie skansenu i potańcówka.

Od 21 do 26 sierpnia 2023 Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku i Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach organizują letnią szkołę tradycji – Meandry. W programie wydarzenia oprócz warsztatów tradycyjnego śpiewu ukraińskiego i tańca (na które obowiązywały wcześniejsze zapisy) zaplanowano także bezpłatne i otwarte dla publiczności wydarzenia.

PROGRAM WYDARZEŃ:

Poniedziałek – 21.08.2023 r.

  • 20:00 – koncert zespołu Biele

Wtorek – 22.08.2023 r.

  • 20:00 – spotkanie/wykład „Dylematy kulturowe na pograniczu polsko-białoruskim”

Środa – 23.08.2023 r.

  • 18:00 – spotkanie śpiewacze wokół pieśni ze wsi Dobrowoda
  • 20:00 – koncert zespołu „Sztetl”

Czwartek – 24.08.2023 r.

  • 20:00 – zwiedzanie skansenu z przewodnikiem – Jerzym Misiejukiem

Piątek – 25.08.2023 r.

  • 20:00 – spotkanie „Bojowy hopak” – europejska sztuka walki

Sobota – 26.08.2023 r.

  • 18:00 – koncert/warsztaty dla dzieci z Oksaną But
  • 19:00 – koncert grup warsztatowych
  • 21:30 – potańcówka z zespołem „Batareja”

 

Poniedziałek – 21.08.2023 r.
godz. 20:00 – koncert zespołu Biele

Biele to muzyka miejsca, gdzie zacierają się granice państw. Tylko tu usłyszysz melodię śpiewaną w gwarze mazurzącej choć dźwięki te znają również na Białorusi. A podobne słowa w języku Dzuków śpiewają Litwini tak, że nas Polaków chwyta to za serce. I ma się wrażenie, że to nasza pieśń, wyssana z mlekiem matki. Po prostu. Tak tu jest i czasem nie trzeba wiedzieć czemu, choć zawsze warto posłuchać. Biele to projekt muzyczny założony przez Julitę Charytoniuk, Ulkę Murawko i Piotra Fiedorowicza – ludzi z Suwalszczyzny, wychowanków zielonych lasów, odludnych bagien i nadrzecznych łąk. Miejsc, w których szara codzienność przeplata się z atmosferą tajemniczości i mistycyzmu, a codzienny znój płynnie przechodzi w czas wolny. Biele to muzyka Suwalszczyzny. Tej dawnej, za którą czasem nieracjonalnie tęsknimy i tej współczesnej, w której próbujemy racjonalnie żyć.

Julita Charytoniuk – śpiew, bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne
Ulka Murawko – cymbały, śpiew, instrumenty perkusyjne
Piotr Fiedorowicz – dudy, gitara basowa, skrzypce, śpiew

Wydarzenie sfinansowane ze środków w konkursie ofert na realizacje w 2023 roku zadań publicznych należących do Województwa Podlaskiego w sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego ramach cyklu wydarzeń pt. Festyn na Mykołu 2023 r.


Wtorek – 22.08.2023 r.
godz. 20:00 –  spotkanie/wykład „Dylematy kulturowe na pograniczu polsko-białoruskim”

 


Środa – 23.08.2023 r.
godz. 18:00 – spotkanie śpiewacze wokół pieśni ze wsi Dobrowoda

Spotkanie poprowadzi Nina Jawdosiuk ze swoją uczennicą, kulturoznawczynią i śpiewaczką, Julitą Charytoniuk.
Zespół śpiewaczy z Dobrowody powstał w latach 70. XX wieku i tworzyło go kilkanaście kobiet. Czasem do śpiewania dołączali również mężczyźni. Lata 90. XX i początek XXI wieku to lata świetności zespołu. Koncertował wówczas w kraju i za granicą. Kiedy zmarły najstarsze śpiewaczki, zespół na jakiś czas zawiesił działalność. Od kilku lat znów jest w formie. Występował, wraz z Katarzyną Groniec, na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie (koncert re:tradycja), na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie.  Obecnie zespół tworzą: Nina Jawdosiuk (ur. 1942) i Walentyna Klimowicz (ur. 1943). Nina Jawdosiuk jest niewątpliwie jego liderką. Pamięta najwięcej pieśni, które są w jej rodzinie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Doskonale pamięta wesela, na które przygotowywało się specjalne obrzędowe pieczywo zwane „korowajem”. Potrafi obrazowo opowiadać o dzieciństwie, z którego zapamiętała wiele pieśni i zwyczajów – dziś już zapomnianych.


Środa – 23.08.2023 r.
godz. 20:00 – koncert zespołu „Sztetl”

Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Zespół jest jednym z laureatów wyróżnionych na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013 r. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno wschodniej Polsce. Każdy z muzyków naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską. Tym co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia.

Skład zespołu:
Radek Polakowski (akordeon, skrzypce, śpiew)
Tomasz Stawiecki (klarnet)
Karol Makowski (puzon)
Mateusz Bartosiewicz (perkusja)


Czwartek – 24.08.2023 r.
godz. 20:00 – zwiedzanie skansenu z przewodnikiem – Jerzym Misiejukiem

Współzałożyciel skansenu i przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach oprowadzi i opowie o tym pięknym miejscu malowniczo położonym nad rzeką Narew.


Piątek – 25.08.2023 r.
godz. 20:00 – spotkanie „Bojowy hopak” – europejska sztuka walki

Hopak bojowy to ukraińska sztuka walki, która została opisana i usystematyzowana przez Wołodymyra Pyłata w 1985 roku. Łączy w sobie dążenia do doskonalenia duchowego i fizycznego. Elementy walki były przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodach kozackich oraz za pośrednictwem tańców ludowych, najczęściej hopaka. Hopak oparty jest na kulturze europejskiej – słowiańskiej. Charakteryzuje się bardzo urozmaiconymi elementami techniki, m.in. występuje tu unikalna technika wykonywana w przysiadzie, której nie znajdziemy w żadnej innej sztuce walki.


Sobota – 26.08.2023 r.
godz. 18:00 – koncert/warsztaty dla dzieci z Oksaną But

Wiosenny taniec w kółko, dziecięce gry z cyklu wiosenno-letniego oraz tradycyjne zabawy i tańczyki – to okazja do usłyszenia śpiewu i brzmienia cymbałów na żywo i kontaktu ze skarbem ukraińskiej kultury, a przy tym świetnej zabawy. Oksana But zagra kilka zabaw na diatonicznych cymbałach huculskich. Dzieci będą mogły zapoznać się z tym rzadkim instrumentem, a nawet spróbować zagrać kilka nut. Nauczą się prostych tańców i będą mogły poznać różnice pomiędzy muzyką ukraińską i polską.

Oksana But – historyczka i teoretyczka muzyki, reżyserka i realizatorka dźwięku, kulturoznawczyni z tytułem doktora o specjalności: film i telewizja, cymbalistka, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, wykładowczyni akademicka – od 23 lat wykłada reżyserię dźwięku oraz montaż dźwięku i obrazu na Narodowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji w Kijowie.


Sobota – 26.08.2023 r.
godz. 19:00 – koncert grup warsztatowych

 


Sobota – 26.08.2023 r.
godz. 21:30 – potańcówka z Kapelą Batareja

Kapela Batareja powstała w 2017 r w Białymstoku. Jest zafascynowana muzyką tradycyjną z różnych stron Polski. Najczęściej sięga jednak po repertuar jej wschodniej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Zespół gra na potańcówkach wiejskich, miejskich oraz imprezach plenerowych, prowadzi zabawy muzyczne dla małych i dużych.

Kapela gra w składzie:
Julita Charytoniuk – bębenek obręczowy, baraban, śpiew
Magdalena Dąbrowska – skrzypce, taniec
Mateusz Tymura – akordeon, śpiew
Zbyszek Rusiłowicz – cymbały, dwojnica

Wydarzenie sfinansowane ze środków w konkursie ofert na realizacje w 2023 roku zadań publicznych należących do Województwa Podlaskiego w sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego ramach cyklu wydarzeń pt. Festyn na Mykołu 2023 r.

Organizatorzy

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
Wolny

Miejsce

Stupniki, Skansen Koźliki, Poland