Szczegóły
Animacja dzieci i młodzieży z uwzględnieniem ich potrzeb jako młodych twórców.
Relacja zdjęciowa
fot. P. Dołżyński / PIK w Białymstoku
Podczas spotkania spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie jak uwzględniać potrzeby i zainteresowania dzieci podczas przedsięwzięć artystycznych oraz poszukamy sposobów, aby zajęcia prowadzone przez instruktorów były dla uczestników udaną zabawą umożliwiającą im odkrycie własnego „ja”.
Innymi słowy kreAKCJA to warsztat rozwijający umiejętności pracy z grupą pod kątem podmiotowego traktowania młodego twórcy. Jego celem jest dostarczenie uczestnikom wiedzy i inspiracji z obszaru pedagogiki teatru oraz przedstawienie wybranych praktycznych rozwiązań, możliwych do wykorzystania w codziennej pracy.
Tematyka warsztatu skupiona będzie wokół zagadnień takich jak: integracja grupy, kontraktowanie zasad współuczestnictwa, stwarzanie przestrzeni na wzajemne poznanie się, budowanie poczucia bezpieczeństwa i atmosfery otwartości, zrozumienie specyfiki procesu grupowego, podmiotowe traktowanie każdego uczestnika. Wymienione elementy przy udziale dobrej zabawy, naszym zdaniem, stanowią „must have” dobrego pedagoga sztuki i animatora kultury.
Poprzez zabawę dzieci w naturalny sposób wyrażają siebie: swoje emocje, nastrój, marzenia i potrzeby. Zainicjowanie zabawy przez instruktora/nauczyciela/animatora w taki sposób, aby przerodziła się w artystyczną podróż ku odkrywaniu siebie, jest najcenniejszym doświadczeniem młodego artysty.
Warsztat przeznaczony jest dla artystów, pracowników domów kultury, nauczycieli, animatorów i instruktorów różnych dziedzin sztuki, którzy w swojej działalności zawodowej realizują autorskie programy edukacyjne i animacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.
Cena warsztatu:
100 zł/os.
Limit miejsc:
16 osób. Brak wolnych miejsc, chętni mogą zapisać się na listę rezerwową pisząc na adres edukacja@pikpodlaskie.pl
Prowadzenie warsztatu:
Anastazja Popławska i Agnieszka Jakubicz
Czas trwania:
9:00 – 15:00 (z przerwami)
Agnieszka Jakubicz
Animatorka kultury. Ukończyła filologię polską – specjalizacja kulturoznawcza na Uniwersytecie w Białymstoku oraz I stopień Kursu Instruktorskiego Taniec Polski. Zawodowo związana z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku jako główny specjalista ds. kultury ludowej. Jako dziecko i nastolatka uczestniczyła aktywnie w grupach teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku prowadzonych przez Małgorzatę Wojdakowską („Wagabunda”) i Antoninę Sokołowską („Klaps”).
Jest inicjatorką zajęć edukacyjnych i warsztatów opartych na tańcach, zabawach i grach ludowych adresowanych w szczególności do najmłodszych i seniorów, które prowadzi od 2014 r. Podczas swoich działań skupia się na aktywnym budzeniu w każdym uczestniku wrażliwości i otwartości na kulturę oraz na nauce przez twórcze działania.
Prywatnie związana była przez czternaście lat z ZPiT „Kurpie Zielone” jako tancerka (2006–2020). Tworzy rękodzieło inspirowane wzornictwem ludowym, oparte w większości na technice haftu pod marką rękodzielniczą „Zafolkowana” (od 2015 roku).
Anastazja Popławska
Koordynatorka projektów artystycznych / pedagog teatru / animatorka kultury
Wykształcenie zdobywała w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończyła Szkołę Pedagogów Teatru organizowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Kurs Technik Dramowych realizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop Klatka”. Uczestniczka projektu Nowa Siła Krytyczna Instytutu Teatralnego w Warszawie – ma na swoim koncie wiele publikacji na największym polskim wortalu teatralnym „e-teatr.pl”. Uczestniczka szkoleń z kreatywności Warsztatów Kultury w Lublinie oraz Akademii Kobiet Sukcesu w Warszawie.
W latach 2013-2016 współpracowała z Teatrem Żydowskim w Warszawie przy produkcji i koordynacji Festiwalu Warszawa Singera. Od 2016 roku właścicielka firmy, realizującej projekty artystyczne. W latach 2017-2021 sekretarz i koordynatorka projektów skierowanych do dzieci i młodzieży w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, m.in. realizatorka jednej z białostockich edycji programu Lato w Teatrze. Od 5 lat nieprzerwanie koordynatorka merytoryczna największego Festiwalu Tańca Współczesnego we wschodniej Polsce – „Kalejdoskop”(edycje 2018-2023).
W latach 2019-2020 członkini Zarządu Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca i koordynatorka wielu projektów w Fundacji, skierowanych głównie do młodego odbiorcy. Współpracowała z wieloma podlaskimi instytucjami kultury: m.in. Galerią Arsenał, Galerią im. Sleńdzińskich, Stowarzyszeniem Inicjatyw Artystycznych „Supernova”, Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, Fundacją Rozwoju Sztuki Tańca i Studio Działań Kreatywnych „DanceOFFnia”. Od 2022 roku związana z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku, gdzie pełni funkcję managera ZPiT „Kurpie Zielone” oraz wspomaga projekty z obszaru animacji kultury, np. Przystań lokalnie i Podlaskie Ferie z Kulturą. Pracując z dziećmi kładzie nacisk na umiejętność współpracy, poczucie bycia w grupie, kreatywność i sprawczość. Opracowuje autorskie projekty osiągnięcia tych celów poprzez działania teatralne i taniec. Z powodzeniem wdraża w życie hasło, że dziecko to mały człowiek z ogromnymi emocjami, które warto dostrzec.