Jesteś na stronie: Koordynator dostępności: obowiązki i zadania
Ładowanie Wydarzenia

Koordynator dostępności: obowiązki i zadania

Koordynator dostępności: obowiązki i zadania
Data
11 grudnia 2020
Czas
godz. 9:00

Szczegóły

Bezpłatne szkolenie online związane z dostępnością architektoniczną, cyfrową i informacyjno-komunikacyjną.

Czy przygotowując ofertę kulturalną zauważamy perspektywę osób z niepełnosprawnościami? Jak często diagnozujemy sytuację osób z różnymi niepełnosprawnościami? Wreszcie, czy nasze instytucje są przygotowane do wypełniania postanowień ustaw związanych z dostępnością z 2019 roku? Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku organizuje 11 grudnia 2020, w godz. 9:00-14:45, bezpłatne szkolenie online „Koordynator dostępności: obowiązki i zadania” podczas którego, w ślad za ustawami, omówione zostaną zagadnienia związane z dostępnością architektoniczną, cyfrową i informacyjno-komunikacyjną. Uzupełnieniem będą rozmowy o tym, od czego zacząć działania w instytucji, jak przygotować zespół i jak nawiązać realną, efektywną relację ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami.

Limit miejsc został już wyczerpany!

Program szkolenia

  • 9:00-9:30
    Wprowadzenie, przedstawienie celów i harmonogramu szkolenia.
    Diagnoza potrzeb uczestników i uczestniczek szkolenia.
  • 9:30-11:00
    Wykład: Podstawy prawne dostępności.
    Warsztat: Narzędzia i usługi wspierające dostęp do kultury.
  • 11:30-13:30
    Wykład: Ścieżka dostępności instytucji – zadania koordynatora/koordynatorki dostępności.
    Warsztat: Wespół w zespół – dostępność wyzwaniem i zadaniem dla całej instytucji.
    Dobre praktyki kultury dostępnej.
  • 13:45-14:45
    Podsumowanie, konsultacje dla uczestników i uczestniczek szkolenia.
Rafał Lis, fot. Marcin Pietrusza

 

Rafał Lis – historyk sztuki, trener i społecznik. Specjalista ds. wolontariatu oraz koordynator ds. dostępności w Muzeum Emigracji w Gdyni. Aktywista na rzecz dostępnej kultury i sztuki. Jeden z pierwszych koordynatorów dostępności w Polsce. Wdrażał procesy związane z dostępnością w instytucjach kultury i instytucjach wsparcia biznesu. Dostępnościowe działania rozpoczął od współpracy ze środowiskiem głuchych i słabosłyszących przy projektach dotyczących sztuki w przestrzeni publicznej.

Autor audiodeskrypcji dzieł sztuki i architektury, którego pasją jest audiodeskrypcja prowadzona na żywo. Współtwórca publikacji w tekście łatwym do czytania i zrozumienia, w tym przewodników po instytucjach kultury oraz przestrzeniach publicznych. Edukator specjalizujący się we współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi lub kondycją ze spektrum autyzmu. Asystent osób z niepełnosprawnościami. Trener amatorskiej drużyny piłki dźwiękowej.

Członek Sieci Liderek i Liderów Dostępności przy Fundacji Kultury bez Barier. Laureat 1. Edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Współpracował między innymi z Kadrą Kultury Narodowego Centrum Kultury, Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, Europejską Fundacją Kultury Miejskiej, Galerią Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku oraz Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER.

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa
Kategorie: Szkolenia