Szczegóły
Konferencja podsumowująca tegoroczną edycję projektu Bardzo Młoda Kultura – woj. podlaskie.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały publikacje przygotowane w ramach projektu, mianowicie: Diagnoza kapitału kulturowego instytucji biorących udział w programie BMK w 2021 r. oraz Raport dotyczący potrzeb dzieci i młodzieży związanych z szeroko rozumianą sferą kultury. Ważnym punktem konferencji było spotkanie z autorką portalu Rzeczy Piękne – Joanną Zawieruchą-Gomułką. Konferencja była też okazją do wręczenia podziękowań tegorocznym realizatorom projektów grantowych.
PROGRAM
10:00 – Rejestracja uczestników
10:30 – Rozpoczęcie konferencji
10:35 – Prezentacja Diagnozy kapitału kulturowego instytucji biorących udział w programie BMK w 2021 r – perspektywa wojewódzka. Karolina Wierel, Tomasz Adamski i Ewa Kępa – pracownicy naukowi Instytutu Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku.
11:10 – Przerwa kawowa
11:20 – Prezentacja Raportu dotyczącego potrzeb dzieci i młodzieży związanych z szeroko rozumianą sferą kultury. Badanie przeprowadzone w ramach programu BMK. Karolina Wierel, Tomasz Adamski i Ewa Kępa – pracownicy naukowi Instytutu Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku.
11:50 – Przerwa kawowa
12:00 – Spotkanie z autorką portalu Rzeczy Piękne – Joanną Zawieruchą-Gomułką
13:00 – Przerwa obiadowa
14:00 – Językowa natura kultury – spotkanie online z prof. Jerzym Bralczykiem
15:00 – Uroczyste wręczenie podziękowań tegorocznym realizatorom projektów grantowych programu BMK – woj. podlaskie.
Jerzy Bralczyk – istotną rolę w moim życiorysie odgrywa działalność popularyzatorska – w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Od lat służę konsultacjami różnym instytucjom, jestem zapraszany jako referent na wewnętrzne konferencje branżowe. Często bywam także ekspertem językowym w sprawach konfliktowych i jurorem w konkursach o charakterze językowym. Moje programy radiowe i telewizyjne, także skierowane do widzów i słuchaczy za granicą, miały i mają dość liczną publiczność. Jestem wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego.
Karolina Wierel – doktor, asystentka w Zakładzie Studiów nad Kulturą i Mediami Uniwersytetu w Białymstoku, kulturoznawczyni, filolożka. W pracy naukowej interesuje się twórczością katastroficzną i postapokaliptyczna, motywem Księgi w kulturze, relacją kultura-literatura-film, historią oralności i piśmienności oraz współczesnymi prądami myślowymi w filozofii kultury i nowymi metodami badawczymi w humanistyce. Autorka książki: Księga w nie-ludzkim świecie. Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich i filmowych przełomu XX i XXI wieku. Zainteresowania pozanaukowe: podróże, szczególnie w rejon Bałkanów, Grecji i Turcji oraz do USA, jazdy na rowerze, literatury dziecięcej; fanka postseriali, festiwali muzycznych, tańca i słodyczy.
Tomasz Adamski – doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Reżyser i scenarzysta wielu filmowych produkcji dokumentalnych, realizowanych między innymi w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Białorusi, Kazachstanie. Jego zainteresowania naukowo-badawcze związane są z kulturoznawstwem, nauką o sztuce, filmoznawstwem, a na poziomie bardziej szczegółowym – z kinematografią skandynawską, a szczególnie kinem szwedzkim. Prelegent, konferansjer, półmaratończyk, a nade wszystko wielbiciel ruchomych obrazów.
Ewa Kępa (Uniwersytet w Białymstoku) – doktor kulturoznawstwa, adiunkt w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną i Filmem Instytutu Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadzi interdyscyplinarne studia nad kulturą współczesną ze szczególnym uwzględnieniem problematyki gender studies. Docieka znaczeń ukrytych pod powierzchnią zdarzeń codziennych. Bada kontynuacje tradycyjnego „kobiecego” rękodzieła w kulturze współczesnej oraz zajmuje autoetnografią. Autorka wielu publikacji. W tym współautorka książki Świat wartości i jego reprezentacje we współczesnych filmach i serialach (2018) oraz autorka książki Historie wydobyte z cienia. Autobiograficzne relacje starszych kobiet (2012).
Joanna Zawierucha-Gomułka – pomysłodawczyni, wydawca i redaktor naczelna projektu „Rzeczy Piękne” www.rzeczypiekne.pl. Konserwatorka tkanin zabytkowych, plastyk i historyk sztuki. Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, oraz Miasta Kraków. Od dwudziestu pięciu lat pracuje w środowisku internetowym w obszarze kultury, sztuki i nowych mediów. Aktualnie w zespole Muzeum Narodowego w Krakowie i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Szczegółowych informacji na temat forum udziela Dział Edukacji i Projektów, tel. 85 740 37 25, mail: edukacja@pikpodlaskie.pl