Szczegóły
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty prowadzone metodą dramy.
Relacja zdjęciowa. Dzień 1 i 2, 15-16.03.2023r.
fot. P. Dołżyński i M. Adamski / PIK w Białymstoku
Życie i działanie w środowisku zróżnicowanym kulturowo, jakim bez wątpienia jest teren pogranicza, daje wiele możliwości, ale rodzi też wiele wyzwań. Warsztaty „Czy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?” to zaproszenie do refleksji nad tematem stereotypów, ich wpływu na nasze postrzeganie rzeczywistości. W czasie zajęć uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję pogłębienia wiedzy z zakresu dialogu międzykulturowego. Zastanowimy się, jakie uprzedzenia dostrzegamy w naszym środowisku i podejmiemy próbę wypracowania sposobów przeciwdziałania im. Warsztaty będą prowadzone metodą dramy, która umożliwia wcielenie się w różne role. Pozwala znaleźć własne, skuteczne sposoby reagowania na sytuacje problemowe i wzmacnia umiejętność rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy/uczestniczki warsztatów udoskonalą swoje kompetencje pracy w środowisku międzykulturowym, pogłębią wiedzę dotyczącą stereotypów, problemu uprzedzeń i dyskryminacji. Dodatkowym atutem warsztatów będzie możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami zajęć.
Warsztaty są autorskim projektem Emilii Wyszkowskiej – specjalisty do spraw teatralnych PIK.
Cena:
200 zł/os.
Limit miejsc:
10 osób. W przypadku braku wolnych miejsc chętni mogą zapisać się na listę rezerwową pisząc na adres edukacja@pikpodlaskie.pl
Prowadzenie:
Emilia Wyszkowska
Czas trwania:
15–16 marca 2023, godz. 8.30–15.30
Emilia Wyszkowska – pedagog, arteterapeuta, animator i menadżer kultury oraz trenerka dramy (w trakcie certyfikacji). Z zamiłowania, pasji i doświadczenia zawodowego instruktor teatralny, reżyser teatrów niezawodowych. W wolnych chwilach rękodzielnik. Z urodzenia i z wyboru mieszkanka Supraśla. Przygodę̨ z teatrem amatorskim zaczęła już w przedszkolu. W świat magii teatralnej wprowadzali ją instruktorzy: Jerzy Siech, Antonina Sokołowska, Wioletta Bogorodź i Marek Ciunel. Od 2002 r. prowadziła własne amatorskie zespoły teatralne, m.in.: Teatr Proscenium, grupa teatralna przy VIII LO w Białymstoku, Pracownia Działań Teatralnych Yaka. Przez siedem lat swoje działania artystyczne związała z Republiką Czeską, gdzie w Pradze założyła i prowadziła Teatr trAKTOR. Jest organizatorem wieczorów literackich, wystaw, koncertów i warsztatów. Współpracowała z profesjonalnymi teatrami, m.in. Teatrem Kamen w Pradze, Teatrem Novego Fronta, Teatrem Wierszalin. Swoje działania w ruchu teatrów amatorskim wiąże z badaniem historii miejsca i pedagogiką społeczną. Absolwentka Kursu Teatru ze Społecznością̨ organizowanego przez Centrum Szkoleń i Rozwoju – Drama Way. W swoich działaniach realizuje różnego rodzaju projekty, od spektakli dziecięcych po prace z dorosłymi amatorami. Trenuje nauczycieli, instruktorów teatralnych i animatorów kultury w aspektach związanych z tworzeniem i prowadzeniem grup teatrów amatorskich. Jest inicjatorką takich projektów jak „PIKtoGRAmy”, Konferencja Ruchu Teatrów Amatorskich „WeNa”, „Z rękodziełem przez świat”. Koordynatorka projektów w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, konkursów recytatorskich i teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz szeroko pojętych działań teatralnych w regionie. Reżyserka spektakli amatorskich, m.in.: „MalaFacta”, „Remini”, „A wariaci jeszcze tańczą”, „Ptaki”, „Barwy”, „Kto wyłączył prąd”, „Tygrysica Zosia”, „Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne”, „Poszła nauka w las”, „Drama bożonarodzeniowa”, „Żywioły”, „Nie taki Anioł słaby…”, „Poezja starej studni”.
Współautorka książeczek dla dzieci: „Z Pikusiem przez świat”. Autorka tekstów związanych z tematyką okołoteatralną i dramową (min. ART Spodki – przestrzeń – sztuka – inspiracje).
Od 2020 r. pracuje w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku w Dziale Sztuki jako specjalista do spraw teatralnych.
Szczegółowych informacji o warsztatach udziela Dział Edukacji i Projektów Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. tel. 85 740 37 25, edukacja@pikpodlaskie.pl