Szczegóły
PIK włącza się w milenijne obchody koronacji Bolesława Chrobrego.
W roku 2025 przypada wyjątkowa rocznica w dziejach naszego kraju. 1000 lat temu państwo polskie stało się królestwem. Koronacja Bolesława Chrobrego miała ogromne znaczenie dla zakończenia konsolidacji i umocnienia wczesnofeudalnego państwa polskiego, którego pozycja na arenie międzynarodowej zdecydowanie wzrosła. Za sprawą koronacji Polska stała się suwerennym, w średniowiecznym rozumieniu tego słowa, państwem. Uroczysta koronacja miała też istotny wpływ na wewnętrzne stosunki w kraju – Bolesław Chrobry stał się pomazańcem bożym, co oznaczało wyniesienie go ponad ogół społeczeństwa.
29 kwietnia (wtorek) o godz. 12.00 zapraszamy do Nie Teatru przy ul. H. Sienkiewicza 4 (sala teatralna, II piętro) na wyjątkowe wydarzenie. Będzie można obejrzeć spektakl pt. „Chrobry. Droga do korony” w wykonaniu uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie, przedstawiający dziecięcą interpretację wydarzeń z roku 1025. Natomiast o genezie państwa polskiego oraz znaczeniu koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski opowie dr hab. Piotr Guzowski prof. Uniwersytetu w Białymstoku.
Wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu zapraszamy do odbioru bezpłatnych zaproszeń w Galerii PIK, od 14 kwietnia, w godz. 12.00 – 17.00, za wyjątkiem dni Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkiej Nocy.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zgłoszenia się telefonicznie (nr tel. 85 740 37 28) lub drogą elektroniczną. (mail: edukacja@pikpodlaskie.pl).
Program:
- 12:00 – spektakl pt. „Chrobry. Droga do korony” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie
- 12:45 – wykład dr hab. Piotra Guzowskiego pt. „Koronacja Bolesława Chrobrego”
Dr hab. Piotr Guzowski – profesor Uniwersytetu w Białymstoku, specjalizuje się w historii gospodarczej, demografii historycznej i historii środowiskowej okresu preindustrialnego, sekretarz naukowy Centrum Badań Struktur Demograficznych i Gospodarczych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu w Białymstoku, członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Uczestnik projektów związanych z analizą społecznych, gospodarczych, demograficznych i środowiskowych uwarunkowań budowy pierwszej monarchii Piastów.
Teatr Kleo – uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie. Spektakl pt. „Chrobry: Droga do korony” ukazuje drogę Bolesława Chrobrego do koronacji na pierwszego króla Polski. Narratorem jest Gall Anonim, który prowadzi widzów przez najważniejsze wydarzenia historyczne: Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku i symboliczne gesty cesarza Ottona III, który uznał Bolesława za godnego królewskiej korony. Widzowie zobaczą życie codzienne w państwie Piastów, przemarsz wojów i dworskie tańce. Punktem kulminacyjnym spektaklu jest rekonstrukcja obrazu Jana Matejki „Koronacja pierwszego króla” – wiernie odwzorowana przez uczniów. W spektaklu bierze udział 69 osób. Opiekę artystyczną sprawują nauczycielki z SP w Kleosinie: Joanna Radłowska, Paulina Rogowska, Danuta Litwińczuk, Katarzyna Wolańska.
grafika: Rysunek Jana Matejki z cyklu Poczet królów i książąt polskich.